Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Italka obviněná z útoku na neonacistu čelí v Maďarsku soudu: Politické a diplomatické napětí

29. května 2024
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ilustrační FOTO: Envato Elements
V Maďarsku začal ostře sledovaný proces s italskou učitelkou, která se podle obžaloby jako levicová extremistka loni v únoru dopustila útoku na pravicového radikála. Devětatřicetiletá učitelka Ilaria Salisová je již více než rok v maďarské vazbě. Případ vyvolal svého času v Itálii všeobecné pobouření, když Italka byla k soudu předvedena se svázanýma nohama a rukama a s řetězem kolem pasu, uvedla agentura AFP. Připomněla i diplomatické napětí mezi Římem a Budapeští.

V předvečer zahájení procesu byla Salisová propuštěna z vězení a nyní je v domácím vězení v Budapešti. Než od soudu odešla, ukázala s úsměvem italským novinářům elektronický náramek na kotníku. U soudu byl i italský velvyslanec Manuel Jacoangeli.

Údajná oběť útoku a dva svědci byli vyslechnuti, aniž kohokoliv mohli identifikovat, protože útočníci měli při akcích kukly.

Příští jednání soud určil na začátek září. Vynesení rozsudku se neočekává dříve než za několik měsíců, napsala AFP.

Učitelka z Monzy nedaleko Milána strávila měsíce ve vazbě pod přísnou ostrahou. Maďarský prokurátor ji obvinil z “pokusů o útok ohrožující lidské životy”, a to “v rámci zločinecké organizace”.

Žalobce žádal pro obviněnou 11 let vězení, a to za hlasité podpory vlády, která tvrdí, že chce “bránit Maďary před násilím krajní levice” ze zahraničí.

Snímky spoutané aktivistky vyvolaly v její vlasti silné rozhořčení, které přesahovalo stranické mantinely. Premiérka Giorgia Meloniová, která stojí v čele krajně pravicové strany, zatelefonovala svému protějšku a spojenci Viktoru Orbánovi a maďarský velvyslanec v Římě vysvětlovat zacházení, které Itálie považovala za “nevhodné”.

Salisovou si pro její čerstvou proslulost vybrala malá italská strana Aliance levice a zelených (AVS) jako jedničku své kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční 9. června. Pokud by byla zvolená, získala by poslaneckou imunitu, což by ukončilo její stíhání.

“To, co zde vidíme, je naprosto skandální. Tato osoba spáchá brutální zločin, evropská krajní levice se postaví na její obranu, a dokonce se z ní snaží udělat poslankyni,” prohlásil ve čtvrtek šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Nevládní organizace Amnesty International odsoudila “ponižující podmínky” uvěznění Salisové, než byla propuštěna do domácího vězení po složení kauce ve výši 16 milionů forintů (asi milion Kč). “Více než měsíc ji odpírali i sprchu,” připomněl otec obžalované Roberto Salis, který se pozastavil i nad tím, že “v Maďarsku pokládají neonacisty za vlastence a antifašisty za nepřátele státu”.

AFP připomněla, že přeplněnost maďarských věznic kritizovala Rada Evropy. Podle unijního statistického úřadu Eurostat má středoevropská země nejvyšší počet vězňů na počet obyvatel v celé EU. V případě Salisové si obhajoba stěžuje i na pomalost řízení: překlad dokumentů z vyšetřování do italštiny má být dokončen až v listopadu. Sama obžalovaná, která vinu odmítá, se pokládá za politickou vězeňkyni.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon