Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Internetová encyklopedie nacistické genocidy Romů: Milník v uznání zapomenuté historie

12. března 2024
Čtení na 2 minuty
Památník zavražděným Romům a Sintům v Buchenwaldu (FOTO: Joakim Lewin, CC BY-NC-SA 2.0 DEED)
Památník zavražděným Romům a Sintům v Buchenwaldu (FOTO: Joakim Lewin, CC BY-NC-SA 2.0 DEED)
Internetová encyklopedie o genocidě Romů v Evropě pod nadvládou nacistického Německa poprvé uceleně ukazuje rozsah zločinů proti této menšině. Minulý týden to na představení encyklopedie v berlínském dokumentačním středisku nacistických zločinů Topografie teroru prohlásil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose. Poukázal také na to, že genocidu Romů politici i vědci dlouho upozaďovali. Odborné mapování nacistických zvěrstev proti Romům nyní změnila práce Karoly Fingsové z Univerzity Heidelberg, která projekt internetové encyklopedie vede.

“Dnes představená encyklopedie genocidy evropských Sintů a Romů poprvé, slovo poprvé podtrhuji i přes mnohé práce, které v posledních letech vznikly, ukazuje rozsah těchto nacistických zločinů. V rámci projektu byly identifikovány stovky a stovky míst zločinů od zastřelení ve východní Evropě po koncentrační tábory v západní Evropě. Encyklopedie zároveň ukazuje to, jak pozadu stále ještě je výzkum holokaustu evropských Sintů a Romů,” řekl Rose. Pro označení romské menšiny Německo používá termín Sintové a Romové, kdy Sintové mají kořeny v západní a střední Evropě a Romové ve východní a jihovýchodní Evropě.

Fingsové a jejímu týmu tak podle Roseho patří velký dík. Encyklopedii Rose přirovnal k milníkům na cestě uznání a zkoumání genocidy Romů. Za první takový přelom pak označil uznání genocidy Romů v roce 1982 tehdejším německým kancléřem Helmutem Schmidtem. Odhaduje se, že nacisté zavraždili 200.000 až 500.000 Romů a Sintů.

Fingsovou, která se ve svých výzkumech dlouhodobě věnuje problematice takzvaného anticikanismu, k vytvoření encyklopedie vedla roztříštěnost informací o genocidě Romů. Zmíněný anticikanismus podobně jako antisemitismus pojmenovává specifickou formu projevů rasismu, kterému Romové čelí kvůli svému etnickému původu, kultuře nebo životnímu stylu. Projekt, který stále ještě není dokončen, označila za rozsáhlé stavební dílo.

“Nyní máme postavenou budovu, máme čerstvě natřenou fasádu a už máme i obrysy místností,” řekla Fingsová při spuštění encyklopedie. Jako místnosti pak označila jednotlivá hesla, z nichž mnohá ještě nejsou zpracována. Na zpracování tak například čeká heslo týkající se koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, naopak informace o takzvaném cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu jsou již dostupné.

Portál nabízí přístup k odborným článkům, které jsou řazeny abecedně a také podle různých kategorií, které se věnují například místům zločinů, životním osudům obětí a přeživších nebo nacistickému mocenskému aparátu a strůjcům zvěrstev. Vedle fotografií obsahuje digitální encyklopedie také interaktivní mapu. Jsou na ní uvedena všechna místa zločinů v Evropě, pokud jsou o nich dostupné informace, a to včetně koncentračních táborů i dějišť masakrů. Časové řazení nabízí přehled všech souvisejících událostí od roku 1933, kdy se v Německu dostal k moci nacistický vůdce Adolf Hitler.

Na encyklopedii pracuje přes 90 vědců z 25 zemí. Pětiletý projekt začal v létě 2020 díky financování spolkovým ministerstvem zahraničí, které poskytlo 1,6 milionu eur (40,5 milionu Kč). Vědci chtějí do konce roku 2025 encyklopedii rozšířit na tisícovku odborných článků. Rovněž předpokládají, že encyklopedie bude představovat zlom pro výzkumnou a vzdělávací práci týkající se genocidy Romů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon