Human Rights Watch: Úspěch populistů v Evropě a USA je hrozbou pro lidská práva
Volební úspěch Donalda Trumpa v USA a vítězné tažení populistů v Evropě představuje vážnou hrozbu pro ochranu základních lidských práv. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).
Populističtí politici podle ní vyvolávají ve veřejnosti dojem, že je správné obětovat ochranu lidských práv výměnou za vlastní bezpečnost. Zároveň nahrávají politice autoritářských vůdců Ruska, Turecka a dalších zemí.
“Trump a někteří politici v Evropě se snaží dostat k moci výzvami k rasismu, xenofobii, misogynii a nativismu. Všichni (tito politici) požadují, aby veřejnost připustila porušování lidských práv jako nutný předpoklad zajištění pracovních míst, odvrácení kulturních změn či prevence teroristických útoků. Ve skutečnosti je ignorování lidských práv tou nejpřímější cestou k tyranii,” uvedl v úvodu ke zprávě výkonný ředitel HRW Kenneth Roth.
Trump ve volební kampani mluvil o zákazu vstupu muslimů na území USA či o deportacích ilegálních imigrantů. Mnozí příslušníci obou těchto skupin jsou přitom ve svých zemích ohrožováni válkami, hladem, či pronásledováni režimem.
Nejviditelnějším evropským příkladem úspěchu populismu je podle Rotha vítězství zastánců takzvaného Brexitu v Británii, jejichž ústředním argumentem byla potřeba zastavit migraci v zájmu zaměstnanosti a bezpečí Britů.
Političtí lídři západních zemí by se namísto svádění problémů na uprchlíky měli věnovat plné integraci jejich komunit do společnosti, uvedl Roth.
Populisté podle něho rovněž přispívají k tomu, že veřejnost přehlíží rizika, která představuje vláda pevné ruky. Jako současné příklady může posloužit Rusko, Turecko či Filipíny, jejichž vůdci nahrazují vládu práva svou vlastní autoritou, která má zaručovat bezpečnost a prosperitu.
Populisty a demagogy by měli podle Rotha zastavit voliči, kteří musejí rozlišit laciné sliby jednoduchých řešení od politiky založené na pravdě a hodnotách spjatých s demokracií. “Když populisté berou práva jako překážky svých představ o tom, co je vůle většiny, je jen otázkou času, kdy se obrátí proti těm, kteří s jejich programem nesouhlasí,” uvedl Roth a podotkl, že předchůdci dnešních demagogů byli nacisté a komunisté.
Téměř sedmisetstránková zpráva, která je již 27. vydáním výročního textu organizace, mimo jiné podrobně hodnotí situaci v řadě problematických zemí, jimiž jsou podle zprávy například Čína, Sýrie, Severní Korea a mnohé africké státy.
K výraznému zhoršení situace došlo podle HRW v poslední době v Číně, kde v době zpomalení ekonomického růstu prezident Si Ťin-pching sáhl k nejtvrdšímu potlačení odpůrců režimu od konce 80. let. Syrský prezident Bašár Asad zase porušuje základní válečná pravidla a bezostyšně útočí na civilisty v oblastech obývaných stoupenci opozice, uvádí HRW.
K zoufalé situaci v zemi přispívají teroristé z organizace Islámský stát, jejichž cílem jsou rovněž zcela běžně civilisté. Situaci Syřanů podle HRW zhoršuje fakt, že Turecko a Libanon, kde jsou již miliony uprchlíků, z velké části znemožnily jejich další příliv a ke společné odpovědnosti za jejich osudy se nehlásí ani evropští lídři.