Hlad a smrt v Pásmu Gazy: Válka způsobila akutní podvýživu u tisíců dětí. Lidé jedí trávu, chleba pečou ze sušené kukuřice pro zvířata

Téměř deset procent dětí mladších pěti let v Pásmu Gazy trpí akutní podvýživou v důsledku pokračující války, kterou tam Izrael vede proti vládnoucímu palestinskému radikálnímu hnutí Hamás. S odvoláním na údaje Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) o tom informuje agentura Reuters.
Od začátku války 7. října se zásoby potravin v Pásmu Gazy ztenčily a humanitární pracovníci upozorňují na hladovění mnoha obyvatel. Situace je obzvlášť vážná v severní a centrální části Pásma Gazy, kde se odehrávaly nejtěžší boje.
Při měření obvodů paží tisíců malých dětí a kojenců se podle OCHA potvrdilo, že 9,6 procenta z nich trpí akutní podvýživou, což je asi dvanáctkrát více než před válkou. V severní části Pásma Gazy to je 16,2 procenta.
Některé obyvatele Pásma Gazy podle nadace ActionAid hlad přiměl jíst trávu. “Každý člověk v Gaze má nyní hlad,” uvedla organizace s tím, že Gazané mají pouze 1,5 až dva litry nepitné vody na den k uspokojení svých potřeb.
“Moje děti a já jsme už měsíce nejedli ovoce ani zeleninu a lidé jsou zabíjeni, když se pokusí dojít ke kamionům, které přivážejí pomoc od OSN,” uvedl zaměstnanec charitativní organizace Islamic Relief. “Snažíme se upéct chleba ze sušené kukuřice, kterou jsme dříve používali jako krmivo pro zvířata, protože mouky je extrémně málo … A to máme ve srovnání s většinou lidí, kteří nemají vůbec nic, poměrně štěstí,” dodal.
Mezinárodní nezisková organizace Project HOPE uvedla, že přibližně 15 procent těhotných žen, které minulý týden vyšetřila na své klinice Dajr Balahu v centrální části Pásma Gazy, bylo podvyživených. Zaznamenala také nárůst počtu případů anémie z nedostatku železa, což může zvýšit riziko předčasného porodu a poporodního krvácení.
Primář kliniky Santoš Kumár, který se minulý týden vrátil z Pásma Gazy, uvedl, že se spolu se svým týmem ze solidarity s Gazany omezil na jedno jídlo denně. “Lidé hladoví, nemají žádnou důstojnost,” řekl agentuře Reuters. “Lidé mi říkali: ‘že mrtví lidé jsou šťastnější’,” dodal.