Gypsy King Tyson Fury se letos utká s Anthony Joshuou o boxerský trůn
Britští boxeři Anthony Joshua a Tyson Fury by se ještě v tomto roce měli utkat o titul absolutního krále těžké váhy v profesionálním ringu. Podle promotéra Eddieho Hearna už je podepsána smlouva na dva duely obou aktuálních šampionů. První by se měl uskutečnit v červnu nebo červenci, odveta pak v listopadu či prosinci, informovala EPSN.
Jednatřicetiletý Joshua vlastní mistrovské pásy organizací IBF, WBO a WBA, obhájil je v prosinci proti bulharskému vyzyvateli Kubratu Pulevovi. O rok starší Fury má v držení zbylý významný titul WBC, o který vloni v únoru připravil Američana Deontaye Wildera. Od té doby neboxoval. Na vzájemném “sjednocovacím” duelu a odvetě se obě strany dohodly už vloni v červnu, po mnohaměsíčních jednáních teď došlo na podpis smlouvy.
“Přimět všechny dát to na papír je vždy složité, ale tohle stálo obrovské úsilí všech stran, abychom takto pokročili,” přiznal Hearn, který je Joshuovým promotérem. “Teď budeme v dalších týdnech pracovat na tom, abychom mohli potvrdit místo a čas,” dodal.
Očekává se, že oba boxeři za zápasy inkasují každý 100 milionů liber (přes tři miliardy korun). Po prvním duelu se má prémie rozdělit půl na půl, v odvetě v poměru 60:40 ve prospěch vítěze.
Jako o dějišti se hovoří o Blízkém východě, zejména o Saúdské Arábii, kde Joshua získal předloni zpět titulu v odvetě s Andym Ruizem. Tamní pořadatelé tehdy za možnost zorganizovat duel údajně zaplatili 100 milionů dolarů.
Tyson Fury, kterému se přezdívá Gypsy King, se narodil v Manchesteru v rodině irských travelerů. Jeho otec mu dal jméno Tyson po světovém boxerském šampionu Miku Tysonovi. Fury se hrdě hlásí ke svému romskému původu. “Jsem hrdý na to, kdo jsem,” říká o svém romském původu. “Jsem rád, že jsem Rom. Travelerský původ mi dává odhodlání a vůli vyhrát, sáhnout si na úplné dno. Ve mě neexistuje žádné poraženectví. Jako traveler nikdy ničeho nelituji. Vím co mám dělat a jak jít dál,” říká odhodlaně Tyson Fury.
Skupiny travellerů představovaly původně neromské neusazené obyvatelstvo s kočovným způsobem obživy, které existovaly na britských ostrovech pravděpodobně ještě před příchodem prvních romských obyvatel na začátku 16.století. Jelikož traveleři a tehdejší Romové měli podobný způsob života, jejich vzájemná provázanost se prohlubovala prostřednictvím smíšených sňatků a většinové obyvatelstvo je dodnes vnímá v podstatě jako jednolitou skupinu.