George Soros, filantrop pomáhající Romům, obdržel od prezidenta Bidena nejvyšší americké vyznamenání
Bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, frontman hudební skupiny U2 Bono a miliardář George Soros jsou podle agentury AP mezi 19 osobnostmi, kterým americký prezident Joe Biden na ceremonii v Bílém domě udělil medaili svobody.
“Naposledy jako prezident mám tu čest udělit Medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání našeho národa, skupině skutečně výjimečných lidí, kteří věnovali své posvátné úsilí, aby formovali kulturu a myšlenku Ameriky,” řekl prezident v úvodním projevu.
“Dovolte mi, abych každému z vás řekl – děkuji za vše, co jste udělali pro tuto zemi,” dodal Biden, který medailí vyznamenal osobnosti politiky, sportu, zábavního průmyslu, vědy a také boje za lidská práva. Bílý dům již dříve uvedl, že jde o lidi, “kteří mimořádně prospěli své zemi a světu”.
Ocenění za svého otce převzal jeho syn Alexander, který pokračuje v jeho filantropických aktivitách. “Jsem velmi vděčný, že můj otec byl oceněn za svou celoživotní práci věnovanou svobodě a lidským právům. Byly pro mě čest být s tak úžasnou skupinou vyznamenaných. Obzvláště dojemné bylo být po boku Bona a Hillary Clintonové, dvou lidí, kterých si můj otec velmi váží,” uvedl Soros mladší.
George Soros: Filantrop a vizionář s maďarskými kořeny, který pomáhá Romům
George Soros je americký finančník a filantrop maďarského původu. Dlouhodobě podporuje skupiny prosazující liberální, demokratické hodnoty a otevřené hranice ve východní Evropě. Soros v celé řadě zemí podporuje také zlepšení postavení Romů ve společnosti.
Narodil se v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V šestnácti letech opustil rodnou zemi a odešel do Británie. Zpočátku se živil manuálními pracemi, posléze vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole. V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik.
Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. Prostřednictvím fondu dokázal Soros po desítky let zhodnocovat peníze investorů, sám pak vydělal miliardy. Jako investor Soros vyhledával slabiny a nerovnováhy a dokázal jich využít. Jeho “majstrštyk” přišel v září 1992, kdy vydělal při spekulaci na pokles libry za jediný měsíc celou miliardu dolarů.
V 80. letech začal Soros přesouvat svoji pozornost k mecenášským aktivitám. Stáhl se z vedení fondu a soustředil se na práci jakéhosi filozofa-vizionáře, jak na poli investic (začal se orientovat spíše na měnové spekulace), tak na poli charitativním.
V roce 1993 založil Open Society Foundations (OSF). Hlavním cílem OSF je podpora občanských iniciativ po celém světě, přičemž se zaměřuje na prosazování spravedlnosti, vzdělání, veřejného zdraví a nezávislých médií. Název organizace byl inspirován knihou Karla Poppera „The Open Society and Its Enemies“ z roku 1945.
Dlouhodobě Soros pracuje také na zlepšení postavení Romů. Spoluzaložil například Romský vzdělávací fond (REF), který dlouhodobě podporuje romské studenty a studentky v různým evropských zemích. Stál také u zrodu Romské nadace pro Evropu (The Roma Foundation for Europe).
“Za posledních 30 let můj otec George Soros a naše nadace pokračovali v odkazu prvního světového romského kongresu prostřednictvím naší podpory Romům a romským institucím. To zahrnuje podporu vzdělávání a založení Evropského romského institutu pro umění a kulturu – ERIAC. A jako nejdůležitější vnímám naši podporu organizací a obhájců romských práv, aby se postavili výzvám dneška a byli připraveni na výzvy zítřka,” napsal v roce 2022 Alexander Soros.
“My v Open Society Foundations budeme vždy projevovat naší solidaritu a podporu pokračujícímu boji Romů,” dodal na závěr Soros mladší.
V roce 2011 v rámci pomoci Romům zavítal i do Česka, zajímal se o to, jak zde vypadá výuka Romů. Navštívil tehdy Základní školu Havlíčkovo náměstí (dnešní Základní škola Cimburkova), která jako první v Praze zavedla přípravné třídy pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a zajistila romské asistenty.
“Mohl jsem být zabit nacisty. Mohl jsem promarnit svůj život za komunistů. To je to, co mě vedlo k myšlence otevřené společnosti,” vysvětlil Soros, proč se rozhodl zaměřit dobročinnost právě směrem, na který jej ještě za dob studií navedl filozof a pedagog Karl Popper.
Další ocenění: Hillary Clintonová, Bono nebo Lionel Messi
Clintonová, která působila jako ministryně zahraničí v administrativě prezidenta Baracka Obamy v letech 2009 až 2013, ocenění přezvala necelé tři týdny před tím, než její bývalý politický rival Donald Trump složí 20. ledna prezidentskou přísahu. Bývalá kandidátka na prezidentku volby v roce 2016 s Trumpem prohrála.
Bono, občanským jménem Paul David Hewson, již v minulosti obdržel nejvyšší kulturní ocenění Francie a čestný rytířský titul. Zpěvák je známý svou kampaní za boj proti chudobě a podporou osob s onemocněním AIDS.
Medaili také obdržela například Anna Wintourová, šéfredaktorka americké verze módního časopisu Vogue, britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová nebo fotbalista Lionel Messi.
Biden dále vyznamenal humanitárního pracovníka a šéfkuchaře Josého Andrése, jehož charitativní organizace World Central Kitchen pomáhá zajišťovat potraviny pro civilisty ve válečných zónách a v oblastech zasažených přírodními katastrofami.
Udílení medaile svobody zavedl v 60. letech minulého století prezident John F. Kennedy. Jejím cílem je vyznamenat ty, kteří učinili “zvlášť úctyhodný přínos” americké národní bezpečnosti, světovému míru, nebo “kulturním či jiným význačným veřejným nebo soukromým snahám”.