Francie v minulém roce nuceně vystěhovala přes 11 000 romských migrantů
Během uplynulého roku bylo ve Francii nuceně vystěhováno 11 128 osob. Ve více než polovině případů se jednalo o obyvatele slumů, v pěti případech za vystěhování mohl požár. Podle organizace The Ligue des droits de l’Homme (Ligy lidských práv) a European Roma Rights Centre (Evropského centra pro práva Romů – ERRC) je situace romských přistěhovalců ve Francii nedůstojná a nelidská.
Státní politika systematického vystěhování není podle nich praktikována za účelem ochrany soukromého vlastnictví, což bývá v zemi častou záminkou. Ve většině případů byli totiž vlastníky obývaných prostor veřejné orgány.
Jak ze statistických přehledů vyplývá, téměř polovina vystěhování byla nařízena ve třetím čtvrtletí 2015. Úřady provedly vystěhování z celkem 111 míst, přičemž pouze v 29 případech navrhly jako řešení dočasné ubytování jinde. Z pěti případů vystěhování z důvodu požáru bylo nouzové přístřeší navrženo pouze ve dvou z nich. Zbylé tři případy byly stejně jako dalších 82 vystěhovány policií na ulici. Jak uvádějí franzouzské vládní pokyny z roku 2012, soudní vystěhování by přitom měla být doporovázena hledáním nového bydlení a poskytnutím sociální podpory pro postižené lidi.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Ra’ad Zeid Al Hussein již dříve nucená vystěhování popsal jako “systematickou národní politiku nuceného vystěhovávání Romů”. Stejně tak situaci potvrdil a odsoudil Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů a komisaře Rady Evropy pro lidská práva.
Souběžně s nuceným vystěhováváním romských přistěhovalců došlo v roce 2015 k nárůstu násilných činů a projevů nenávisti, což jasně ilustruje alarmující nárůst nesnášenlivosti vůči Romům, která je v zemi už tak vysoká.
Francouzská Liga lidských práv a Evropské centrum pro práva Romů zopakovaly svá doporučení proti systematickému vyhošťování – zajistit sanaci slumů, řešit integraci rodin podle obecného práva ještě před vystěhováním. Situace by měla být monitorována v rámci dialogu mezi místními samosprávami, regionálními, národními úřady, veřejnými činiteli a sdruženími, které na místech působí.