Filipínec bránil ženy před obtěžováním, Slovák ho ukopal k smrti. Prokurátor útočníka propustil na svobodu, nyní je opět zadržen
Vlnu pobouření vyvolal na Slovensku případ Filipínce, kterého v centru Bratislavy ukopal k smrti osmadvacetiletý Juraj H. z Dunajské Stredy. Šestatřicetiletý přistěhovalec se pokoušel chránit své kolegyně z práce, které útočník obtěžoval.
K brutálnímu útoku došlo v sobotu minulý týden. Ve čtvrtek cizinec, kterého útočník kopal do hlavy, když už ležel na zemi, podlehl utrpěným zraněním.
Filipínec Henry John Serafica Acorda žil v Bratislavě několik let. Pracoval zde v počítačové firmě.
Prokurátor nejdříve neshledal dvod k vazbě
“Ačkoliv policie Juraje H. po útoku zadržela, okresní prokurátor tehdy neviděl důvod, aby zůstal ve vazbě. Den před Filipíncovou smrtí tak prokurátor pustil Juraje H. na svobodu,” napsal Denník N na svém webu.
Podle deníku Sme o vzetí do vazby žádal vyšetřovatel, okresní prokurátor s tím však nesouhlasil. Prý neshledal skutečnosti, které by naznačovaly, že by obviněný na svobodě pokračoval ve stejné trestné činnosti.
“Prokurátor prostudoval spis a nezjistil u obviněného skutečnosti, z nichž by vyplývala obava, že bude pokračovat v obdobné trestné činnosti, pro kterou je stíhán, proto se neztotožnil s podnětem vyšetřovatele k podání návrhu na vzetí do vazby. Prokurátor dal příkaz k propuštění obviněného ze zadržení,” informoval ve středu mluvčí Krajské prokuratury v Bratislavě Oliver Janíček.
Rozhořčená veřejnost a politici
Případ ale vyvolal rozhořčení veřejnosti. “Juraj H. způsobil těžká zranění Filipínci Henrymu, který jim následně podlehl. A to vše jen proto, že chtěl obtěžovat děvčata a ten ‚zlý imigrant‘ mu to nedovolil? Kde jsou teď (krajní nacionalisté) Kotlebovci? Anebo když útočí Slovák, tak je to v pořádku?” citoval list Pravda jeden z příspěvků na sociální síti.
Ozvali se i politici, ve vládě i v opozici. „”elze tolerovat, že vrazi smějí svobodně chodit po našich ulicích,” uvedl premiér Peter Pellegrini. “To jsou velmi špatné signály pro naši společnost. S vrahem nemůžeme mít slitování a spravedlnost musí zasáhnout okamžitě,” dodal.
“Jen zvíře v lidské kůži může nejprve obtěžovat ženu a pak ukopat k smrti jejího ochránce,” nechal se slyšet někdejší vládní mluvčí, poslanec vládní strany Směr Erik Tomáš v televizi. Zodpovědnost své strany za protipřistěhovalecké nálady ale odmítl. Směr ani nezmění odmítavý názor na přerozdělování migrantů v Evropské unii, protože by to představovalo bezpečnostní riziko.
Případ mezitím převzala krajská prokuratura a policisté v pátek znovu zadrželi muže, kterého původně dopadli hned minulou sobotu na místě činu. Je obviněn ze zabití a hrozí mu sedm až 12 let za mřížemi.
Prokurátor v neděli zároveň předložil nový návrh na jeho vzetí do vazby. Jako důvod vazby uvedl útěk a obavu, že by pokračoval v trestné činnosti. O vazbě rozhodne soud.
Šlo o rasistický útok?
Policie zatím neuvedla, zda v brutálním útoku hrál roli rasismus. Útočník na svém facebookovém profilu sdílel například hábit Ku klux klanu s poznámkou, že “ten outfit není špatný.” Na jiném místě zase napsal heslo White power, tedy Bílá síla, které rasisté velmi často používají. Jiné příspěvky však o jeho rasismu nevypovídají. Sdílel například písničky Rytmuse nebo Gitany.
Podle kamaráda zabitého Henryho, šlo o mix faktorů. “V první řadě, Henry byl na špatném místě ve špatném čase. Byly tam dvě ženy: jedna Filipínka a jedna Polka. Možná ten chlapík chtěl flirtovat s Filipínka nebo Polskou a obtěžoval je. Ony ho odmítli a Henry mu řekl, aby je nechal tak, a on ho udeřil. Pokud jste viděli jeho profil na Facebooku, byl asi třikrát tak velký jako Henry. Můj kolega však tvrdí, že pokud by to nebyl Filipínec, kdyby byl bílý, nezašlo by to tak daleko. Čili podle mě v tom bylo trochu rasismu,” uvedl pro Denník N Oliver Burias.
Ve středu večer se na bratislavském Náměstí SNP uskuteční vzpomínkové shromáždění na památku zabitého Filipínce.