Extremisté, podporovatelé Donalda Trumpa, zaútočili na budovu Kapitolu. Přerušili jednání Kongresu USA. Je to útok na demokracii, shodují se média i světoví lídři
Očekávané oficiální vyústění amerických prezidentských voleb vystřídal ve středu chaos, který řada politiků i komentátorů označuje za bezprecedentní v moderních amerických dějinách. Společné zasedání obou komor Kongresu ke stvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách narušili příznivci jeho soupeře a úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa, kteří na několik hodin ovládli budovu Kongresu. Mezi extremisty, kteří zaútočili na budovu, byli i neonacisté.
Žena postřelená při středečních potyčkách v Kapitolu zemřela. Oznámila to média s odvoláním na šéfa místní policie, který však nezveřejnil další detaily. Podle listu The Washington Post (WP) se jednalo o podporovatelku prezidenta Donalda Trumpa.
Celkem si vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu vyžádal čtyři oběti.
Poraněno bylo při potyčkách také několik policistů. Policie rovněž nalezla a zneškodnila výbušninu v hlavním sídle Republikánské strany, kvůli podobné hrozbě evakuovala také sídlo demokratů. Na místě zasahovala národní garda i federální pořádkové síly. V Před půlnocí středoevropského času se budovu Kapitolu podařilo vyklidit a policie rozehnala zbytky extremistů slzným plynem..
Trump opakovaně odmítá uznat výsledky listopadových voleb a bez důkazů tvrdí, že vzešly z podvodů. Zopakoval to dnes před svými příznivci společně s poznámkou, že nikdy neuzná svou prohru.
Podle reportérů televize PBS byla atmosféra před budovou Kapitolu velmi vyhrocená, několik stovek extremistl a neonacistů protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.
When the far-right infiltrates the police. https://t.co/EKMfu5UD5g
— Zeljko Jovanovic (@jovanovicz) January 7, 2021
Někteří se začali dobývat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.
Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí. Protestující podle zpráv reportérů z místa však například zdemolovali vybavení kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a ničili i vybavení novinářů, které Trump jen několik hodin předtím znovu označil za “nepřátele státu”.
&
Kancelář jednoho z amerických senátorů po nezvané návštěvě příznivců končícího prezidenta. @Hospodarky https://t.co/G41M4MBQYN
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) January 7, 2021
Úřady povolaly národní gardu federálního okrsku kolem hlavního města Washingtonu, na místo dorazily i pořádkové síly z okolního Marylandu a Virginie. Do zásahu se zapojili rovněž příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Starostka Washingtonu vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení.
Dění v Kapitolu odsoudili čelní političtí představitelé obou hlavních politických stran, kteří vyzývali demonstranty k odchodu ze sídla Kongresu. Viceprezident Mike Pence hrozil tvrdým stíháním všech zúčastněných.
Biden situaci označil za bezprecedentní útok na americkou demokracii a vyzval Trumpa, aby svoje příznivce z Kapitolu odvolal. Ten následně zveřejnil video, v nimž podporovatelům vzkázal, aby šli domů. Jejich jednání však neodsoudil a vyjádřil pochopení pro jejich zlost. Volby znovu bez důkazů prohlásil za zmanipulované a “ukradené”.
Sociální sítě Facebook a Twitter pak tvrdě zakročily proti účtům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Twitter poprvé prezidentův účet zablokoval, a to nejméně na 12 hodin. Podmínkou pro opětovné zpřístupnění bylo odstranění tří příspěvků, které “vážně porušovaly” pravidla sítě, včetně krátkého videa se vzkazem pro demonstranty. To odstranil také facebook, protože prý mohlo zvýšit riziko násilí.
“Odstranili jsme ho, protože celkově vzato máme za to, že přispívá k riziku pokračujícího násilí, spíše než aby jej zmenšovalo,” uvedl o videu viceprezident Facebook Guy Rosen. Hovořil přitom o “krizové situaci”, v níž se přijímají “patřičná krizová opatření”.
VIDEO
Ozbrojení příznivci Trumpa se shromáždili také v Atlantě
Zhruba stovka demonstrantů, z nichž někteří byli ozbrojení, se shromáždila také před budovou Kapitolu v Atlantě, která je hlavním městem amerického státu Georgia. Státní tajemník Brad Raffensperger, který je v Georgii nejvyšším dohlížitelem nad konáním voleb, a s nímž se Trump v posledních týdnech dostal do mnoha sporů, byl z preventivních důvodů z budovy evakuován spolu s dalšími spolupracovníky.
Policie rovněž uvedla, že v sídle Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) ve Washingtonu objevila výbušné zařízení a pomocí řízené exploze ho bezpečně zneškodnila. Evakuováno bylo dříve také sídlo Celostátního výboru Demokratické strany (DNC), kde byl podle listu nalezen podezřelý balíček. Sídla obou výborů se v hlavním městě nachází jen několik bloků od budovy Kapitolu.
Celá situace se odehrávala také na pozadí dvojice zásadních soubojů o senátorská křesla v Georgii, v nichž podle amerických médií převládli demokraté. Zajistili si tím ve vlivné horní komoře na další dva roky převahu. Trump před několika dny varoval své příznivce, že kontrola Senátu je pro republikány “poslední obrannou linií” a že ztrátu tamní většiny nelze dopustit.
Dění v USA odsoudila řada světových zemí, včetně Kanady, Británie, Francie i EU. “Násilí ve Washingtonu není dobrý příklad pro země usilující o demokracii,” uvedl v prohlášení český ministr zahraničí Miroslav Petříček.