Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropská komise podala žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli segregaci romských dětí ve slovenských školách

19. dubna 2023
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Anglos
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Anglos
Slovensko podle Evropské komise (EK) účinně neřeší problém segregace romských dětí ve školách. EK kvůli tomu podala žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Slovensko sice provedlo řadu legislativních reforem a snaží se o začleňování Romů, ale pokroky jsou nedostatečné, uvedla dnes v prohlášení EK. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera praktické řešení problému přesahuje jedno volební období.

“Pravidla EU o rasové rovnosti přísně zakazují diskriminaci na základě etnického původu v klíčových oblastech života, včetně vzdělávání. Na Slovensku jsou však romské děti často umisťovány do zvláštních škol pro žáky s lehkým mentálním postižením. Také mnoho romských dětí, které jsou součástí hlavního vzdělávacího proudu, je často segregováno v oddělených třídách nebo školách,” uvedla dnes EK v prohlášení.

V roce 2015 zahájila Komise proti Slovensku řízení o nesplnění povinnosti a v roce 2019 zaslala odůvodněné stanovisko. “Od té doby Slovensko provedlo řadu legislativních reforem a přijalo několik strategií a akčních plánů na podporu začleňování Romů do vzdělávání. Po pečlivém posouzení těchto opatření a sledování situace na místě však Komise dospěla k závěru, že dosud provedené reformy jsou nedostatečné,” uvedla EK.

“Je to následek, toho, že se s tím léta nic nedělalo. Toto je problém, který zde přetrvává od vzniku Slovenské republiky. Ten problém tu je, intenzivně na tom pracujeme,“ řekl novinářům Heger. Podle něj lze čekat při praktickém řešení celé záležitosti výraznější posun za deset či 20 let.

“Stejně jako ostatní ministři současné vlády Gröhling a Horecký pro to neudělali vůbec nic, přestože měli v programovém prohlášení vlády přesné instrukce, co mají dělat,” uvedl k žalobě slovenský europoslanec Peter Pollák.

“Žádám současného ministra školství, aby konečně sebral odvahu a nenechal Slovensko platit obrovské pokuty za svou nečinnost či pochybení. Žádám ho, aby plnil programové prohlášení vlády. Začal bych zavedením povinného předškolního vzdělávání pro děti z rodin, které nejsou schopny je připravit na vstup do školy, a to alespoň od tří let,” dodal Peter Pollák.

Názor komise potvrdil i nedávný průzkum Agentury EU pro základní práva. Na Slovensku navštěvuje 65 procent romských dětí od šesti do 15 let školy, kde jsou všichni nebo většina žáků Romové, což je o pět procentních bodů více než v roce 2016. Slovensko se tak stalo členským státem EU s nejvyšší mírou segregace Romů ve vzdělávání.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon