Evropská komise: Musíme společně potírat nesnášenlivost vůči Romům ve všech jejích podobách!
Evropská komise dnes vzdala hold památce stovek tisíc romských obětí holokaustu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a komisařka pro rovnost Helena Dalliová ve společném prohlášení uvedly, že je nutné chránit menšiny před rasismem a diskriminací a bojovat proti nesnášenlivosti vůči Romům, antisemitismu a nenávisti. Také vyzvaly členské státy, aby se zavázaly k plnění strategického rámce EU pro rovnost, začlenění a účast Romů, který byl přijat v roce 2020.
“U příležitosti Evropského dne památky romských obětí holokaustu vzdáváme hold památce stovek tisíc romských obětí holokaustu a znovu potvrzujeme své úsilí a odhodlání vybudovat unii rovnosti. Připomínáme, že svoboda, kterou dnes požíváme, s sebou nese odpovědnost a vyžaduje od nás, abychom konali. Povinností Evropy je chránit své menšiny před rasismem a diskriminací,” uvedly.
Podle představitelek Evropské komise se počet přeživších a svědků těchto hrůz snižuje, a proto je povinností si je připomínat, aby předávali jejich svědectví. Zdůraznily, že z tohoto důvodu je vzdělávání o holokaustu základním kamenem pro budování odolnosti a podporu trvalého úsilí v boji proti nesnášenlivosti vůči Romům, antisemitismu, předsudkům a nenávisti.
“Hrůzná historie holokaustu vyžaduje, abychom vytvořili a zavedli komplexní systém ochrany proti diskriminaci, který umožní respektovat lidskou důstojnost a základní práva pro všechny v Evropské unii. Proto Komise znovu vyzývá všechny členské státy, aby se zavázaly k plnění strategického rámce EU pro rovnost, začlenění a účast Romů. Musíme společně potírat nesnášenlivost vůči Romům ve všech jejích podobách!“ dodaly předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a komisařka pro rovnost Helena Dalliová ve společném prohlášení.
Evropská komise podporuje projekty připomínající romský holokaust
Strategický rámec EU pro Romy stanovil komplexní přístup k podpoře rovnosti, sociálního a ekonomického začlenění a účasti Romů na politickém, společenském, hospodářském a kulturním životě. Podle hodnotící zprávy Komise z ledna 2023 již několik členských států zahrnulo opatření na propagaci romské historie a kultury do svých strategií.
Komise také rozšířila svou celosvětovou kampaň #ProtectTheFacts, kterou vede společně s Mezinárodní aliancí na památku holokaustu (IHRA), organizací UNESCO a OSN tak, aby zahrnovala i romskou perspektivu. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o romských obětech holokaustu a bojovat proti popírání a zkreslování holokaustu.
Evropská komise také poskytuje finanční prostředky EU na podporu projektů týkajících se evropské historické paměti v rámci programu Občané, rovnost, práva a hodnoty. Zvláštní prioritu budou mít projekty, jejichž cílem je posílit povědomí o holokaustu a vzdělávání a výzkum v této oblasti.
2. srpen 1944: Nejtragičtější den historie Romů
Dne 2. srpna 1944 došlo v koncentračním táboře Osvětim-Birkenau k jedné z největších tragédií romského národa. Během noci nacisté zlikvidovali takzvaný cikánský tábor, kde byli vězněni Romové a Sintové z různých evropských zemí. Podle odhadů bylo v plynových komorách a krematoriích usmrceno až 4300 Romů, včetně mnoha dětí.
Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944) v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.