Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Europoslanec Tomáš Zdechovský: Romové se v Evropě stále potýkají s diskriminací, předsudky a urážkami. Jasně se to ukázalo u ukrajinských Romů

09. května 2023
Čtení na 3 minuty
Ředitelka ERGO Network Gabriela Hrabaňová (uprostřed) a europoslance Tomáš Zdechovský během Romského týden 2023 (FOTO: Twitter europoslance Zdechovského)
Ředitelka ERGO Network Gabriela Hrabaňová (uprostřed) a europoslance Tomáš Zdechovský během Romského týden 2023 (FOTO: Twitter europoslance Zdechovského)
V Evropském parlamentu se konal na konci dubna Romský týden 2023, který se zaměřil na boj proti diskriminaci Romů v Evropě. V rámci akce se uskutečnila série akcí zaměřených na to, jak minulost ovlivňuje současnou situaci Romů v Evropě a jaké jsou vyhlídky do budoucna. Podle europoslance Tomáše Zdechovského letošní Romský týden předčil očekávání a rozhodně je nutné v iniciativě pokračovat, protože Romové se v Evropě stále potýkají s diskriminací, předsudky a urážkami.

“Romský týden 2023 hodnotím velmi pozitivně, podle ohlasů předčil očekávání. Je rozhodně nutné v iniciativě pokračovat, protože Romové se v Evropě stále potýkají s diskriminací, předsudky a urážkami. Jasně patrné to bylo u ukrajinských Romů, kteří prchali z bombardované země a kteří museli snášet nadávky. To se musí změnit. Jak řekla Ursula Von der Leyenová: „Demokracie musí přinášet výsledky pro nás všechny. Víme, že tomu tak vždy není. Příliš mnoha ze šesti milionů evropských Romů rovná práva nejsou plně zajištěna,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Tomáš Zdechovský.

I podle ředitelky ERGO Network Gabriely Hrabaňové se akce velmi podařila. “Akce byla perfektně zorganizovaná. Podařilo se nám zrealizovat aktivity, které se zaměřily na různá témata, ale hlavním tématem byl boj proti anticiganismu a současně i poznávání naší historie. Díky tomuto poznání můžeme nastavit inkluzi romské komunity a překonat historické předsudky,” řekla Hrabaňová.

Výstupy této akce byly rozmanité a každá konference či aktivita přinesla své vlastní výstupy. Například konference Chachipen: Historie, paměť a spravedlnost pro Romy v Evropě se zaměřila na situaci v Švédsku, Rumunsku a ve Španělsku, kde se objevily historické prameny anticiganismu. “Z této konference vyšla deklarace o propojení všech závěrů, které byly během akce prezentovány. Díky tomu mohou být vytvořeny nové strategie a řešení,” dodala Gabriela Hrabaňová.

Právě tuto akci spolupořádal europoslanec Tomáš Zdechovský. “Na konferenci jsme se bavili o připomínání a uznávání romského holocaustu v Evropě a o antigypsyismu v rámci přechodu od fašistických režimů. Zabývali jsme se také případovými studiemi Španělska za vlády Franca a Rumunska za vlády Antonesca a tím, do jaké míry byl antigypsyismus řešen. Zajímavá diskuze, které přinesla opravdu mnoho faktů a poznatků. Je důležité si připomínat, že to Romové neměli jednoduché a pracovat na nápravě. Dokonce i ty nejzakořeněnější předsudky a diskriminace mohou být vymýceny, pokud veřejné orgány a občanská společnost budou spolupracovat se společným smyslem pro směr k rovnosti a rovným právům,” uvedl Zdechovský.

“Pro nás je důležité, že tento týden přináší romskou agendu na půdu Evropského parlamentu a sjednocuje aktéry neziskových organizací a institucí. Cílem je nastavit romskou agendu a překonat historické předsudky,” řekla pro Romea.cz ředitelka ERGO Network Gabriela Hrabaňová.

Podle Zdechovského musí Evropská komise pokračovat v krocích, které v roce 2020 představila ve strategickém rámci EU pro rovnost, začleňování a účast Romů. Více úsilí musí podle něj vynaložit i členské státy. “V boji proti segregaci a antigypsyismu je ale potřeba přidat. Komise proto stanovila přesnější cíle pro strategii EU pro Romy, které mají být splněny do roku 2030. Věřím, že se jich však dosáhne dříve. Patří mezi ně například snížení rozdílu v zaměstnanosti Romů a rozdílu v účasti na předškolním vzdělávání,” uvedl Zdechovský.

Ten se podle svých slov několik let zabývá také problematikou zajištění dostupného bydlení pro Romy v EU prostřednictvím projektu HERO. “Cestoval jsem na Slovensko a příští měsíc pojedu do Bulharska, abych se podíval na Romy a mluvil s nimi v jejich osadách. Projekt HERO se ukázal jako velmi užitečný a úspěšný, protože jsme do něj zapojili samotné romské komunity, nejen obce. Uvádím to proto, abych všem připomněl, že diskriminace Romů nezmizí psaním rezolucí. Potřebujeme právně závazný mechanismus, který by mohl zahájit proces usmíření Romů v Rumunsku, Španělsku, ale i v dalších zemích. Potřebujeme zapojit romské komunity, Komisi, Radu a Parlament, abychom určili konkrétní následné kroky k řešení antigypsyismu,” vysvětlil pro Romea.cz český europoslanec.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon