Dunja Mijatović, komisařka pro lidská práva Rady Evropy vyzývá k zlepšení podmínek Romů během pandemie koronaviru
Dunja Mijatović, komisařka pro lidská práva Rady Evropy, zveřejnila prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů, ve kterém vyzývá vlády členských zemí k podpoře Romů v období pandemie koronaviru. Podle komisařky jsou právě Romové žijící v osadách jednou z nejohroženějších skupin lidí, kteří mohou být kvůli nedostatku pitné vody nebo špatnému bydlení ohroženi koronavirem. „Na mnoha místech v Evropě nemají Romové stále přístup k čisté vodě a k hygienickým potřebám, což velmi ztěžuje hygienická opatření, jako je například mytí rukou,“ říká Mijatović a dodává, že v současné době není prostor pro nenávistné projevy a je potřeba solidarity ve společnosti.
Prohlášení komisařky pro lidská práva Rady Evropy Dunji Mijatović k Mezinárodnímu dni Romů 2020
Každý rok při příležitosti Mezinárodního dne Romů vlády mnoha zemí připomínají potřebu zlepšit životní podmínky mnoha chudých a marginalizovaných Romů v Evropě a také vylepšit boj proti diskriminaci, neboť té čelí každý den. Tato výzva by měla hlavně v těchto dobách rezonovat o to více. Romové, žijící v nestandardním bydlení a v segregovaných osadách totiž patří mezi skupiny, které jsou nejvíce ohrožené právě probíhající pandemií.
Na mnoha místech v Evropě nemají Romové stále přístup k čisté vodě a k hygienickým potřebám, což velmi ztěžuje hygienická opatření, jako je například mytí rukou. Je také velmi nepravděpodobné, že by se v přeplněných příbytcích dalo účinně realizovat sociální distancování a izolace jedinců. Vlády v některých zemích, jako je například Slovensko, požádaly místní úřady, aby romským osadám zajistily neomezený přístup k pitné vodě. Tato opatření musí být neprodleně provedena ve všech oblastech v Evropě, kde Romové nemají přístup k pitné vodě a základní hygieně.
Dalším problémem je dostupnost zdravotní péče pro osoby, které žijí v osadách. Mnoho Romů v těchto podmínkách nemá žádné doklady a často jim chybí zdravotní pojištění.
Mnoho Romů přišlo o svůj denní příjem a také čelí omezení přístupu k sociálním dávkám, na které je vlivem karanténního stavu, velmi složité dosáhnout. To by mohlo mít za následek, že bude pro tyto lidi problém uspokojit i ty nejzákladnější lidské potřeby. Se zavřením škol přišly děti z chudých rodin o své jediné nutričně vyvážené jídlo denně. Problém se tedy stal naléhavějším.
Travelleři, kteří dlouhodobě trpí kvůli nedostatku stanovišť v západní Evropě, čelí vzhledem karanténě a izolaci problémům. Zatímco některé úřady v Belgii a Walesu požadovaly, aby obce poskytovaly v době pandemie stanoviště, je pochopitelné, že někde tomu bylo jinak. “Byla jsem informována, že na některých stanovištích ve Francii byl znemožněn přístup k elektřině a vodě, neboť majitelé stanovišť museli respektovat nařízení o izolaci. Je také velmi důležité, aby byla vystěhování během pandemie zastavena,” uvedla Dunja Mijatović.
“Aby toho nebylo málo, byla jsem informována, že v některých zemích byli Romové obviňováni ve spojitosti s COVID-19 a byli cílem nenávistných projevů. Například v Bulharsku někteří politici, steně jako některá média, označili Romy jako hrozbu pro veřejné zdraví a na základě toho požadovali speciální opatření zaměřená na Romy. Místní úřady zřídily policejní kontroly, které mají svá stanoviště kolem romských osad a na jednom místě dokonce postavily plot kolem osady, aby lépe zajistily kontroly pohybu. I když v současné situaci lze opatření k zajištění dodržování pravidel odůvodnit, nelze je použít na lidi na základě etnicity,” zdůraznila Mijatović.
“Vyzývám tedy vlády států, aby prováděly krizové plány, které zajistí, že Romové a kočovníci budou dostávat stejné informace jako ostatní a budou mít alespoň přístup k základní hygieně, především k pitné vodě, aby byli připraveni vypořádat se s pandemií. Nevládní organizace, aktivisté, mediátoři ve zdravotnictví a hlavy komunit, kteří pracují na zajištění základních potřeb, ale nemohou této situaci čelit sami, by měli dostávat prostředky a pomoc od státu. Ten by měl také zajistit rovný přístup ke zdravotní péči, bez ohledu na místo pobytu nebo postavení osob,” upozorňuje se komisařka pro lidská práva Rady Evropy.
Na závěr Dunja Mijatović vyzvala: “V současné situaci není prostor pro nenávistné projevy a pro diskriminaci. To pouze zvyšuje obavy a rozpory ve společnosti. K překonání pandemie potřebujeme být jednotní a solidární.”