Dimitri Lindgren: Finský Rom, který bojuje za lepší budoucnost své komunity
Dimitri Lindgren (26) je mladý aktivista z Finska. Pracuje ve Finské romské asociaci jako ředitel kultury, mládeže a komunity a zároveň je organizátorem různých akcí.
“Díky kariéře, kterou jsem si vybudoval, jsem měl možnost pomoci hodně lidem. To mě posouvá vpřed a nutí mě pracovat ještě víc, abych mohl také pomáhat ještě víc,” říká Dimitri.
“Když mi bylo 16 let, začal jsem přemýšlet, co bych mohl v budoucnu dělat. Nevěděl jsem přesně, co to bude, ale měl jsem jasno v tom, že chci pomáhat lidem a prezentovat romskou komunitu ve Finsku. Rozhodl jsem se kontaktovat úřad práce, kde mi poskytli asistenta, který mi pomohl vybrat si organizaci, ve které bych mohl působit. Zavolali jsem mu, absolvoval jsem pohovor, a za pár týdnů jsem začal školení. Velmi se mi to líbilo a dosáhl jsem skvělých výsledků, takže se mě šéf zeptal, jestli bych v organizaci nechtěl zůstat na trvalém zaměstnání. Zvažoval jsem to pár dní, ale nakonec jsem to přijal, a bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí,” přibližuje pro zpravodajský server Romea.cz Dimitri.
Ve Finsku se Romové často setkávají s diskriminací a anticiganismem, což komplikuje hledání práce nebo získání vzdělání.
“Člověk by si řekl, že jsme ve Finsku, v zemi s úžasným školním systémem, ale my Romové se sotva dostaneme na dobré pozice či do škol. Ve finských školách probíhá praxe a mnozí Romové, kteří se dostanou na školu, ji musí přerušit, protože nejsou nikde přijati na praxi kvůli své etnicitě. Existuje však univerzita DIAK, která podporuje romskou komunitu a vytváří projekty na zlepšení gramotnosti a přípravu studentů na testy,” uvedl Dimitri.
Romové jsou ve Finsku často rozpoznáváni podle oblečení a příjmení. Dimitri vyzývá nejen Romy, ale i jiné, aby přispěli ke zlepšení situace, přidali se k protestům proti diskriminaci nebo se zúčastnili diskusí a sdíleli fakta o finských Romech.
“Osobně se snažím co nejvíce zapojovat. Záleží mi na naší budoucnosti a reprezentaci romské kultury. Jsem nejmladším členem Národní rady pro romské záležitosti, kde se soustřeďuji na monitorování zlepšení životní úrovně a sociální participace Romů. Snažím se předkládat návrhy, které mohou pomoci, a pracuji na projektu na snížení diskriminace a dalších,” dodává.
Dimitri má také podcast, který založil se svými přáteli. Sdílejí příběhy o rasismu a diskriminaci, čerpají ze svých zkušeností a snaží se edukovat i o tématech jako holokaust a aktivismus.
„Informace o Romech musí být autentické a pravdivé. Nikdo to nepodá lépe než Romové, kteří to prožili. Momentálně jsme se rozhodli, že pro první sezónu nebudeme přijímat hosty, ale v budoucnu bychom to už chtěli,” říká Dimitri.
Ve volném čase se věnuje hře na klavír, zpívá a skládá vlastní hudbu. Na závěr by chtěl všem čtenářům vzkázat: “Sněte a pracujte na svých snech. Někdy je těžké si sny splnit, často můžete mít pocit, že to chcete vzdát, ale právě tehdy nepřestávejte. Vzdělávejte se a žijte si svůj život tak, jak ho chcete žít. Mangav but losh, baxt thaj sastipe tumenge sare. OPRE ROMA!”