Deportační lístek: Předvolební akce AfD se dostala do hledáčku policie, AfD se dál radikalizuje
Německá policie se začala zabývat předvolební kampaní Alternativy pro Německo (AfD) v Karlsruhe na jihu země. Členové místní organizace této protiimigrační strany vhazovali lidem do schránek letáky, které připomínaly letenky a měly na sobě nápis "deportační lístek". Jako datum odletu byl udán 23. únor, tedy termín předčasných parlamentních voleb, v nichž by se podle průzkumů mohla AfD stát druhou nejsilnější stranou. Akce vyvolala v Německu pobouření.
Pobočka AfD v Karlsruhe, které leží na jihozápadě Německa nedaleko francouzských hranic, nechala natisknout 30.000 letáků, které připomínají palubní lístky. U jména pasažéra je napsáno “nelegální imigrant”, let míří z Německa do “bezpečné země původu”. Odlet je určený na den konání voleb a čas nástupu na palubu na 8:00 až 18:00, kdy budou otevřené volební místnosti.
Předvolební akce vyvolala pobouření v Karlsruhe, ale odsoudili ji politici i na celostátní úrovni. Strana Levice avizovala, že podá trestní oznámení. Web zpravodajské skupiny RND uvedl, že se policie letákovou akcí už zabývá. Podle Levice mířily letáky do schránek lidí s původem v cizině. Krajská organizace AfD v Karlsruhe to ale odmítla, podle ní putovaly “deportační lístky” do schránek všech voličů bez ohledu na jejich původ, bylo podle ní navíc jasně udáno, že se jedná o předvolební leták. Agentura DPA upozornila, že není jasné, kolik lidí materiál do schránky dostalo.
Podle vydání newsletteru webu Politico je letáková akce v Karlsruhe prvním dokladem toho, že se AfD po víkendovém sjezdu dál radikalizuje. Delegáti v saské Riese přijali program, který mimo jiné žádá výrazné zpřísnění migrační politiky Německa. Oproti původnímu návrhu se do něj dostala i výraz “remigrace”, který se v krajně pravicových kruzích používá pro návrh na masové deportace migrantů a lidí, kteří nejsou považováni za etnické Němce. Na letáku je slovo rovněž použito: “Jen remigrace může ještě Německo zachránit.”
Politico také připomíná, že podobnou letákovou akci v letech 2011 a 2013 využila neonacistická Národnědemokratická strana Německa (NPD), která se zase inspirovala podobnými letáky z počátku 20. století. “Pravděpodobně vylepovali také plakáty a měli informační stánky, měli bychom přestat i s tím,” uvedla k tomu organizace AfD v Karlsruhe.
Do předčasných parlamentních voleb v Německu zbývá méně než šest týdnů. Podle posledního průzkumů veřejného mínění agentury INSA by AfD mohla získat 22 procent hlasů, tedy o tři procentní body více, než jí sondáže připisovaly ještě v závěru prosince. Od konzervativní CDU/CSU, která zřejmě volby vyhraje, ji dělí už jen devět procentních bodů.