Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Cikánky a zlodějky! Rasistické nápisy na čerpací stanici v USA vyvolaly pobouření a solidaritu mezi Romy

28. září 2023
Čtení na 3 minuty
Čerpací stanice společnosti Chevron (Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, Coolcaesar)
Čerpací stanice společnosti Chevron (Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, Coolcaesar)
Romy a Romky v USA pobouřili rasistické nápisy, které byly vylepeny na dveřích čerpací stanice Chevron v Rowland Heights. Nápisy zakazovaly vstup romským ženám, které byly označeny za “cikánky” a “zloděje”. Nápisy byly odstraněny po silném tlaku romských aktivistů. Incident vyvolal diskusi o diskriminaci a rasismu, kterému čelí romská komunita v USA.

Celkem sedm nápisů se objevilo minulý týden u vstupů, východů a u pokladen čerpací stanice na ulici Colima Road a South Nogales Street v Los Angeles. Na papírech stálo: “Cikánkám v dlouhých sukních, které kradou v obchodě, vstup zakázán”. Jeden z nápisu končil slovy v rumunštině: “Nici un tigan” – “Žádní cikáni”. Fotografie nápisů se rychle rozšířily na sociálních sítích, kde vyvolaly vlnu pobouření.

“Všichni byli opravdu rozhořčeni a upřímně řečeno šokováni, když toto uviděli v oblasti Los Angeles, která je jednou z oblastí, jež lidé považují za rozmanitou, vstřícnou a tolerantní,” uvedla pro Los Angeles Times 46-letá Anya Redgewellová, Romka žijící v Hemetu. “Kdyby to bylo namířeno proti jakékoli jiné diaspoře, někdo by se pokusil budovu zapálit.”

Společnost Chevron reagovala na incident prohlášením, ve kterém uvedla, že podporuje rozmanitost a začlenění. “Je to základní kámen našich firemních hodnot, kterými jsou vysoká výkonnost, integrita, důvěra, partnerství a ochrana lidí a životního prostředí,” uvedl v prohlášení mluvčí společnosti Chevron Ross Allen a dodal, že společnost spolupracuje s majitelem nezávisle provozované stanice na “upevňování těchto hodnot”.

Zatímco urážlivé nápisy byly odstraněny, u pokladny zůstala cedule s fotografiemi tří žen v dlouhých sukních pod titulkem “zloději”. Zaměstnankyně Chevronu na stanici odmítla situaci komentovat.

Někteří Romové se osobně přišli na nápisy podívat a diskutovali o nich s prodavačkou. Donny Adams řekl, že prodavačka mu řekla, že “tyhle … cikánské ženy tam chodí s dětmi a chtějí všechno ukrást.” Adams také řekl, že prodavačka ho varovala před dětmi. “Jsem jako co? Neřekl jsem jí, že jsem Rom,” řekl Adams. “Prostě jsem tam vešel a ona mě rasově profilovala a řekla mi, ať se postarám o ty děti. To není fér. To se mi nelíbilo. Vadilo mi to.”

Romský aktivista Florian Tacorian o nápisech na čerpací stanici informoval na svém účtu na TikToku, kde jeho video má již téměř 170 tisíc zhlédnutí. “Doslova mi to připomnělo, jako bych se ocitl na hodině dějepisu a učil se o 50. letech,” řekl Tacorian, dvacetiletý student ekonomie a herectví na Floridské univerzitě v Gainesville. Tacorian uvedl, že je zvyklý vídat podobné nápisy ve své rodné zemi, v Rumunsku. “Ale vidět to v Americe, to je prostě jiný zvláštní pocit,” dodal.

“Takže když moje žena, která nosí dlouhou sukni a není kriminálník, půjde do nákupního centra nebo do obchodu, budou ji považovat za cikánskou zlodějku. Za co? To není fér,” okomentoval případ Deny Dobobrov, ředitel mezinárodních vztahů Světové romské federace v Chicagu. Dodal, že podobný nápis se nedávno objevil v jednom obchodě v okolí Chicaga, ale po reakci na internetu byl rychle stažen.

“Je v zásadě hnusné, že celá naše komunita a celé naše etnikum je obviňováno za jednání některých lidí,” dodal Dobobrov.

Světová romská federace je kvůli nápisu na čerpací stanici v kontaktu s americkým ministerstvem zahraničí a spravedlnosti, uvedl Dobobrov. L.A. County Supervisor Hilda Solisová, která zastupuje Rowland Heights, odsoudila nápis jako ” zavrženíhodný”.

“Je zřejmé, že boj proti nenávisti je trvalý. Ale nenechte se mýlit, nebudu to tolerovat,” uvedla Solisová v prohlášení a dodala, že její úřad “povede důkladné vyšetřování rasistického nápisu”.

“Romové přispěli neuvěřitelným způsobem k historii, společnosti a kultuře našeho národa,” dodala Solisová. “Jsem přesvědčena, že když vytrváme, můžeme dosáhnout toho, aby byla nenávist vymýcena.”

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon