Čeští a slovenští Romové prchají před koronavirem z Británie
Čeští a slovenští Romové žijící v Británii mají strach z nákazy koronavirem. Opatřením přijatým britskou vládou příliš nedůvěřují a tak se mnozí snaží o návrat do vlasti, tvrdí Petr Torák v rozhovoru pro Seznam.cz.
Příčinou jejich obav je podle Toráka především nedostatečná informovanost. „Spousta českých a slovenských Romů tady v Británii ještě neumí dobře anglicky. Zprávy dostávají jenom ze sociálních sítí, kde jsou informace často zkreslené nebo úplně falešné,” popisuje v rozhovoru.
Opatření zavedená v Británii navíc považují za nedostatečná. „Čechům a Slovákům tady v Británii se strašně líbí, jaká opatření byla přijata v České republice a na Slovensku, hlavně co se týče nošení roušek a zákazu vycházení a všech tady těch věcí,“ pokračuje Torák a dodává, že nechápou, proč by v Británii měla stačit jemnější opatření zvláště pak v souvislosti s vysokým počtem obětí a nakažených.
Romové mířící zpět do Čech a na Slovensko se podle něj do vlasti nevracejí natrvalo. Přestože odjíždějí i rodiny, které žijí na britských ostrovech přes deset let, neobává se toho, že by zde neměli zázemí, předpokládá, že jim pomohou příbuzní.
Přestože mají Romové v Británii strach, životní situace tam podle něj není nijak dramatická. Výpadky příjmů u zaměstnanců jsou kompenzovány 80% výší mzdy. Ale ani ty, kteří na tuto náhradu nedosáhnou, nenechává vláda na holičkách. Lidé, kteří byli zaměstnáni například přes pracovní agentury, které zmíněnou výši mzdy odmítají proplácet, mají možnost pořádat o pomoc stát. „Mají vlastně možnost se zaregistrovat a požádat o universal credit (pomoc britské vlády pro OSVČ a obecně osoby bez zaměstnaneckého poměru),“ vysvětluje Torák a zdůrazňuje rychlost, s jakou podporu potřební čerpají: „Ten začnou dostávat od prvního dne, není tam žádné prodlení, osmidenní čekací lhůta nebo podobně.“
Na druhou stranu však připouští, že se někteří lidé kvůli počáteční panice dostali do potíží. „Ale samozřejmě je tam problém u spousty lidí, kteří byli už předtím na dávkách, ale dostali se do dluhů kvůli tomu, že začali panikařit a začali si dělat ohromné zásoby jídla a dalších věcí.“
Těmto lidem nicméně pomáhají charitativní organizace typu COMPAS, ve které Petr Torák působí. „Už před týdnem jsme spustili potravinovou banku, která zásobuje hlavně seniory, ale zároveň i samoživitele, lidi s postižením a prostě celkově lidi, kteří opravdu na to jídlo nemají.“
Do pomoci se zapojují i obyčejní jednotlivci, Romové v Peterboroughu se například inspirovali Českem a šijí roušky, které byly zvláště zpočátku nedostatkovým zbožím stejně tak jako u nás. „Spousta lidí v Peterboroughu šije doma a pak roušky dává ostatním.“
Torák si v závěru rozhovoru pochvaluje komunikaci s českými zastupitelskými úřady, s kterými je v pravidelném kontaktu. „Celkově ten přístup k informacím a zároveň i k financím, které MZV poskytuje, je samozřejmě super. Stále vnímají Čechy tady v zahraničí jako české občany, což je skvělé.“