Česko je díky střelnicím rájem pro německé neonacisty. Ti se podle bavorské televize nevzdávají plánů na převrat
České pohraničí je díky svým střelnicím zaslíbenou zemí pro německé neonacisty. Uvádí to bavorská televize Bayerischer Rundfunk (BR), která na středeční večer na toto téma zařadila do vysílání dokument Im Visier – Neonazis planen den Umsturz (V hledáčku – Neonacisté plánují puč). V něm tvrdí, že bavorští neonacisté se nevzdávají plánů na převrat a vyhrožují místním politikům, policistům, muslimům i Židům.
“Pro německé neonacisty, kteří nemají zbrojní průkaz a kteří chtějí bez povšimnutí trénovat s ostrými zbraněmi, je české pohraničí rájem,” uvádí BR. Jako příklady zmiňuje Fabiana D., Günthera K. nebo Susanne G., kteří Česko kvůli střelbě často navštěvovali.
Třiadvacetiletý Fabian D. z Horní Falce se zařadil do hnutí Feuerkrieg Division, která propojuje mladé neonacisty z Evropy a Spojených států. Členové jsou v kontaktu přes šifrované komunikační aplikace Wire a Telegram a místo nostalgie po nacismu chtějí rozpoutat nový teror.
Fabian D. si opatřil znehodnocený exemplář útočné pušky, který chtěl opravit, aby podle vyšetřovatelů mohl napadnout buď mešitu, nebo synagogu. Díky informacím zahraničních tajných služeb ho německá policie zadržela a soud ho loni poslal na dva roky do vězení.
Šestapadesátiletá Susanne G. aktivně působila v krajně pravicové straně Třetí cesta, jejíž jméno může vyvolávat odkaz na nacistickou třetí říši. Byla mimo jiné autorkou výhružných dopisů. Kriminalisté také zjistili, že sledovala policisty a dění v mešitách. Při jejím zadržení pak policisté našli neprůstřelnou vestu či komponenty pro sestavení bomby. V červenci jí soud uložil šest let vězení.
Susanne G. navštívila české střelnice společně s šéfem Třetí cesty Klausem Armstroffem, což dokládají fotografie. Během letošního procesu se Susanne G. soud zajímalo, zda a proč do Česka jezdil střílet. Armstroff potvrdil, že s touto ženou se střeleckého cvičení v Česku zúčastnil v listopadu 2019 a v srpnu 2020. “Proč jde člověk během poutě ke střeleckému stánku? Kvůli zábavě,” dodal Armstroff na otázku soudu.
Günther K. na neonacistické scéně působil desítky let, po odhalení německé teroristické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) před deseti lety její činnost oslavoval. NSU v Německu z rasové nenávisti zavraždila deset lidí, většinou etnických Turků.
Odhalení NSU v listopadu 2011 vyvolalo v Německu politický otřes, protože krajně pravicová teroristická buňka působila léta nerušeně v ilegalitě. Vyšetřovatelé dlouho nedokázali rozpoznat souvislosti vražd s pravicovým extremismem. Skupina, kterou tvořili Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beata Zschäpeová, stála i za dvěma bombovými útoky a 15 přepadeními bank. Mundlos s Böhnhardtem v roce 2011 spáchali po odhalení sebevraždu, Zschäpeová dostala doživotí.