"Časy se mění": Španělští Romové obnovují boj za lidská práva
Ve Španělsku žije zhruba milion příslušníků španělských Romů, známých jako Gitanos. Po staletí jsou objektem pronásledování a ve společnosti zakořeněného odmítání a předsudků. V důsledku nerovného postavení ve společnosti se potýkají s vysokou nezaměstnaností, chudobou a špatnými podmínkami v bydlení. Nově se ale napříč politickými stranami objevuje stále silnější hlas volající po změně těchto podmínek a boji proti diskriminaci. Informuje o tom zpravodajská agentura Reuters.com.
Ve španělském parlamentu byl předložen návrh, který vyzývá vládu mimo jiné právě ke zlepšení podmínek pro španělské Romy, pokud jde o přístup ke vzdělání a zohlednění protiromský motivovaných trestných činů v trestním zákoníku.
S návrhem přišel jeden ze tří romských členů španělského parlamentu Ismael Cortes. “Je cítit, že se časy mění. Stále více lidí z romské komunity nachází odvahu vstoupit do politiky a mluvit o věcech, o kterých by se jim dříve nesnilo. Před pěti nebo šesti lety jsme hodně mluvili o chudobě. Nyní lidé mluví více o diskriminaci, veřejném zastoupení a anticiganismu,“ řekl Cortes podle Reuters.com pro Nadaci Thomsona Reuterse. Systémový rasismus podle Cortese ale stále přetrvává. “Se španělskými Romy se systematicky zachází, jako by šlo o druhořadé občany,” uvedl Cortes.
Případy diskriminačního přístupu vůči Romům ve Španělsku představují každodenní součást života této menšiny. Předsudečné odmítání ze strany zaměstnavatelů přijmout romského uchazeče o práci, pronásledování ochrankou v obchodech, problematické hledání adekvátního bydlení a nerovný přístup ke vzdělání a službám jsou nejčastější problémy.
Romští žáci často končí v segregovaných školách a povinnou školní docházku dokončí například jen pětina španělských Romů. Tuto situaci ještě více zostřil problematický přístup k distanční výuce během karanténních opatření proti koronaviru.
Nízká úroveň dosaženého kvalitního vzdělání pak silně ovlivňuje možnosti na trhu práce. Podle Nadace Iseak, která pro španělskou nevládní organizaci Fundacion Secretariado Gitano vypracovala přehledovou zprávu za rok 2019, byla více než polovina španělských Romů bez regulérního zaměstnání. A z těch, kteří zaměstnání měli, byla polovina samostatně výdělečně činnými podnikateli (nejčastěji provozující stánky na tržištích), čili mimo klasický zaměstnanecký poměr, v němž je člověk odkázaný na ochotu zaměstnavatele přijmout romského uchazeče o práci.
Rada Evropy, která bojuje za lidská práva na evropském kontinentu, označila vzdělávání a zaměstnanost za klíčové oblasti, v nichž diskriminace španělských Romů přetrvává, a vyzvala proto španělskou vládu k přijetí specifických antidiskriminačních právních předpisů na ochranu romské komunity.