Bývalá romská europoslankyně Viktória Mohácsi získala politický azyl v Kanadě. V Maďarsku čelila výhrůžkám smrtí
Maďarská romská aktivistka a bývalá poslankyně Evropského parlamentu Viktória Mohácsi získala v Kanadě politický azyl. Požádala o něj v roce 2012 poté, kdy musela po návratu do Maďarska z Evropského parlamentu kvůli výhrúžkám smrtí požádat o policejní ochranu, zároveň nemohla kvůli své předchozí aktivistické činnosti najít zaměstnání a potýkala se s finančními problémy. Informuje o tom server Evropského centra ro práva Romů (ERRC).
Mohácsi pracovala i pro maďarskou vládu na ministerstvu školství, kde byla zodpovědná za integraci dětí z romských komunit nebo žijící v chudobě. V letech 2004 – 2009 byla poslankyní Evropského parlamentu, kde byla členkou skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.
Kromě toho ale také dokumentovala prudký nárůst neonacistických zločinů z nenávisti vůči Romům. Její nadace Hnutí za desegregaci odhalila závažná zanedbávání a nekompetentnost odpovědných maďarských úřadů při vymáhání práva obětí těchto neonacistických útoků na Romy. Kvůli této její aktivitě jí a její rodině chodily výhrůžky smrtí.
Z nehody rasistická vražda
Když došlo v roce 2008 k sériovým vraždám Romů, Viktória shromažďovala informace o případech a naléhala na maďarskou policii, aby vraždy řádně vyšetřovala. V případě vraždy Robiho Csorby z Tatárszentgyôrgy a jeho pětiletého syna Robika, zastřeleného neonacisty při útěku z domu, který předtím zapálili, konfrontovala policii podle ERRC s nashromážděnými důkazy. Vyšetřovatelé totiž chtěli uzavřít případ s tím, že smrt obětí byla nehoda.
Policie tehdy tvrdila, že oběti měly zemřít na udušení kouřem. Fotografie z místa činu, které Viktória Mohácsi zajistila, ale prokázaly, že muž s dítětem byli zastřeleni. Díky tomu byli následně dva z vyšetřujících policistů disciplinárně potrestání. Informovala o tom v roce 2013 mimo jiné také zpravodajská agentura Reuters.
Výhrůžky smrtí jako “poetické přehánění”
Na základě toho začaly Viktórii chodit rasistické zprávy a výhrůžky smrtí, kvůli kterým požádala policii o osobní ochranu.
Zpráva, kterou k vyšetřování vražd zveřejnil v té době Výbor pro národní bezpečnost maďarského parlamentu, potvrdila, že tajná služba sledovala útočníky a měla rozsáhlé informace o jejich aktivitách už několik let předtím, než začali sériově zabíjet. Tehdejší vedoucí výboru Jozsef Gulyas připustil, že pochybení ze strany tajných služeb nebyly zanedbatelné, ale pro agenturu Reuters uvedl: “Souhlasím, že život v Maďarsku pro Romy není snadný, ale to, že tvrdí (Viktória Mohácsi, pozn. redakce), že je její život v ohrožení, je poetické přehánění”.
Atmosféra strachu v souvislsoti s narůstajícím vlivem polovojenských extremistických skupin napojených na vládní ultrapravicovou stranu Jobbik přiměly Viktórii Mohácsi obrátit se na Kanadu s žádostí o politický azyl.
Kanada nejdříve její žádost v roce 2016 odmítla. Viktória Mohácsi se ale odvolala a s žádostí nakonec uspěla.
V roce 2012 obdržela Viktória Mohácsi v New Yorku za svou odvážnou práci výroční cenu organizace Human Rights First.