Británie představuje vzor pro rasovu rovnost, tvrdí vládní zpráva. Kritici s tím však nesouhlasí
Británie by měla být považována za “vzor pro další země s většinově bělošským obyvatelstvem” z hlediska rasové rovnosti, byť jí na tomto poli zbývá ještě mnoho práce. Podle agentury Reuters to uvádí zveřejněná vládní zpráva, kterou kritici označili za snahu o zamaskování skutečnosti.
Zprávu zvláštní komise zřízené k posouzení rasových a etnických nerovností v Británii si objednala vláda premiéra Borise Johnsona po vlně protestů hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) z minulého léta, které podnítila smrt černocha George Floyda při zatýkání ve Spojených státech.
“Zjednodušeně řečeno nevidíme Británii jako zemi, kde je systém úmyslně zaměřen proti etnickým menšinám,” uvedl v předmluvě zprávy předseda komise Tony Sewell.
“Překážky a nerovnosti existují, navzájem se liší, ale paradoxně málo z nich má co do činění s rasismem. Příliš často je ‘rasismus’ všezahrnujícím vysvětlením, které může být snadno implicitně přijato spíše než explicitně ověřeno,” uvádí zpráva.
Hnutí Black Lives Matter, které dostalo do ulic desetitisíce Britů, vyvolalo ve Spojeném království a dalších západních zemích debaty o vztazích mezi příslušníky jednotlivých ras i koloniální minulosti. Jeho aktivisté požadují odstranit takzvaný strukturální rasismus, tedy institucionální diskriminaci na základě rasy člověka.
V době zřízení komise organizátoři uváděli, že orgán nereprezentuje jejich vidění situace a že by jeho členové by měli být vyměněni. Například Sewell, černošský konzultant ve vzdělávání, si podle nich myslí, že Británie nemá s institucionálním rasismem problém.
Lídr opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že ho vyznění zprávy zklamalo. Aktivisté proti rasismu ji označili za snahu Johnsonova konzervativního kabinetu zamaskovat hluboce zakořeněné problémy, kdy má podle nich například černoch oproti bělochovi v Británii devítinásobně větší šanci, že jej zastaví a zkontroluje policie.
“Další naprostá kamufláž. Zatímco toryové (Konzervativní strana) se plácají po zádech, jejich zpráva posunula ještě více dozadu hodiny ukazující konec rasové nerovnosti,” napsala na twitteru labouristická poslankyně Bell Ribeiroová-Addyová. “Přehlížení hlubokých rasových nerovností postihujících lidi napříč britskou společností nás nikam nedostane.”
Zpráva uvádí, že zjevný a přímý rasismus přetrvá – zejména v on-line prostředí – a že Británie se ještě nestala “postrasovou společností” rovných příležitostí. Dospívá ale k závěru, že geografická poloha, vliv rodiny, socioekonomické zázemí, kultura a náboženství jsou významnější faktory ovlivňující životní šance jedince než existence rasismu.
Navrhuje také 24 opatření na další zlepšení situace v otázce rasové nerovnosti. Premiér Johnson v reakci na zveřejnění zprávy uvedl, že vláda zváží uvedení těchto doporučení do praxe. “Celá vláda je i nadále plně odhodlána budovat spravedlivější Británii a přijímat opatření nezbytná k řešení nerovností, ať už jsou kdekoli,” řekl.