Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bělošský policista zastřelil černocha a byl obviněn z vraždy

08. dubna 2015
Čtení na 2 minuty
Desítky tisíc lidí se sešly 13. 12. 2014 ve Washingtonu a New Yorku na demonstraci proti policejní zvůli vůči menšinám v USA (FOTO: Twitter)

Bělošský policista, který v americkém státě Jižní Karolína o víkendu zastřelil neozbrojeného černocha, byl v úterý obviněn z vraždy. Oznámil to starosta města North Charleston, kde policista muže po běžné dopravní kontrole sérií výstřelů usmrtil. Ve Spojených státech zvedly loni vlnu protestů další podobné případy, v nichž však policisté obviněni nebyli.

Policista Michael Slager podle videozáznamu natočeného náhodným kolemjdoucím opakovaně střelil prchajícího Waltera Scotta do zad, neboť padesátiletý černoch chtěl utéci a nereagoval na jeho výzvu k zastavení. Předtím se jej podle aqentury AP policista snažil ochromit paralyzérem.

Po výstřelech, po kterých se Scott bezvládně skácel k zemi, mu Slager nasadil pouta a pak teprve zavolal vysílačkou pomoc.

Podle starosty Keitha Summeye učinil policista špatné rozhodnutí, za které musí nést následky. "Když uděláte špatné rozhodnutí, nezáleží na tom, zda se skrýváte za ochranným štítem či jste běžný občan, musíte s tím rozhodnutím žít," prohlásil Summey.

Scottova rodina na tiskové konferenci poděkovala autorovi videa, bez nějž by podle ní nebylo jisté, zda by se blízcí dozvěděli pravdu o této události.

VIDEO

USA loni zažívaly masové nepokoje poté, co se poroty rozhodly neobvinit policisty, kteří ve Fergusonu ve státě Missouri, respektiive v New Yorku ve sporných případech usmrtili neozbrojené černochy. Černošská menšina v USA obviňovala bělošské policisty z diskriminace a přílišného používání násilí, kvůli čemuž případy šetřilo i federální ministerstvo spravedlnosti. To se bude angažovat i ve Slagerově kauze.

Podle zprávy ministerstva spravedlnosti, která se zabývala situací ve Fergusonu, porušovala místní policie běžně práva černochů. Ve Fergusonu žije třetina bělochů, ale zdá se, jakoby se trestných činů dopouštěli jen černoši: Tvořili 85% těch, které policie zastavila v autě, 93% zadržených a 95% uvězněných na více než dva dny. Když byli černý šofér policií zastaven, pak měl dvakrát větší pravděpodobnost, že bude prohledáván než běloch.

A není to zdaleka jen problém Fergusonu: V celých Spojených státech je poměr uvězněných černochů přibližně šestkrát větší než je celostátní průměr. Mladý černoch bez vysokoškolského diplomu má dnes vyšší pravděpodobnost, že půjde do vězení, než že najde práci. Černoch ve věku mezi 20 – 30 lety bez vysoké školy skončí ve vězení s pravděpodobností 40%.
Počet vězněných afroameričanů má zdrcující dopad na jejich rodiny – 25% černochů, kteří se narodili v posledních třech desetiletích, měli během dětství alespoň jednoho z rodičů ve vězení.

Prezident Barack Obama nedávno zhodnotil situaci takto: „Boj proti rasismu není dokončený.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon