Antisemitismus v Německu: 5,7 procenta obyvatel má protižidovské názory, což je třikrát více než před dvěma lety
Od říjnového útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael, při němž ozbrojenci zavraždili přes 1400 lidí, v Německu zesílil antisemitismus. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf německého think-tanku, podle nějž jsou Němci až příliš ochotní ignorovat své vlastní zločiny z minulosti a kritizovat Izrael.
Německá krajní pravice zaznamenává jisté úspěchy při prezentování “nového historického narativu”, který se snaží zbavit Německo historického břemene země, jež během holokaustu zavraždila šest milionů Židů. Vyplynulo to z nejnovější zprávy protirasistické organizace Amadeu Antonio Foundation, kterou dnes novinářům prezentoval zástupce tohoto institutu Nikolas Lelle.
Antisemitské postoje vykazuje 5,7 procenta obyvatel, což je třikrát více než před dvěma lety, uvedla socioložka Beate Küpperová. Nejčastěji měli antisemitské názory lidé původem z Ruska a Turecka, ale za tímto nárůstem stojí hlavně mladí lidé, dodala.
Německo zažilo vlnu protestů proti měsíc trvajícímu izraelskému bombardování Pásma Gazy, které začalo po překvapivém útoku ozbrojenců z Hamásu na jižní Izrael. Podle palestinských úřadů kontrolovaných Hamásem si izraelské údery vyžádaly více než 10.300 mrtvých.
Velká část poválečné zahraniční i kulturní politiky Německa se soustředila na znovuzískání mezinárodního respektu, který zničili nacisté v čele s Adolfem Hitlerem, částečně prostřednictvím snahy o úzké vztahy s Izraelem a také pomocí nejrůznějších kajícných gest, poznamenal Reuters.
Svou roli podle Lelleho sehráli i pokrokoví historici se svým argumentem, že Německo může mít k Izraeli stejný vztah jako ostatní západní země. “V těchto debatách byla role antisemitismu spojeného s Izraelem oslabena. Říkali, že je v pořádku kritizovat Izrael ze země šoa,” prohlásil Lelle. Šoa je označení pro holokaust, které pochází z hebrejštiny.
Od 7. října byly zaznamenány incidenty jako kreslení Davidovy hvězdy, kterou nacisté v období druhé světové války označovali Židy, na fasády budov, házení lahví s hořícím benzinem na synagogy a znesvěcování židovských hrobů.
“Bolí mě, že to říkám jen dva dny před výročím křišťálové noci,” řekl zmocněnec německé vlády pro antisemitismus Felix Klein s odkazem na pogrom z roku 1938. “Jed antisemitismu stále existuje,” dodal.
Mnoho účastníků propalestinských pochodů se považuje za pokrokové, poznamenal Lelle na dotaz ohledně přítomnosti zástupců hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) či skupin bojujících za práva lidí z komunit LGBTQ+. “V mnoha prostředích, která se považují za progresivní, jsou protiizraelské postoje téměř otázkou dobrého vkusu,” dodal.