Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Andrea Bučková k výsledkům plošného testování na COVID-19: Podíl pozitivně testovaných v romských komunitách je přibližně stejný jako u majority

02. listopadu 2020
Čtení na 2 minuty
Testování na onemocnění COVID-19 ve Veľkém Šariši (1. 11. 2020) (FOTO: Facebook Zdravé regiony, KAPZ Veľký Šariš, Ján Holodňák)

Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38.359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Účast na celoplošném testování na COVID-19 byla vysoká i z řad obyvatel žijících v romských komunitách. Testování potvrdilo, že romské komunity jsou na tom podobně jako ostatní části obcí a měst. Výsledky dnes oznámil premiér Igor Matovič. Na tiskové konferenci předseda slovenské vlády řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci COVID-19.

Účast na bezplatném testování obyvatel starších deseti let nebyla povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu se tento týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, nemohou kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity nezaznamenal, že by v prostředí marginalizovaných romských komunit byly počty pozitivních případů na COVID-19 vyšší než v obcích, kde nejsou romské komunity. Tento stav v romských komunitách je výsledkem disciplíny a odpovědnosti Romů a Romek, kteří v nich žijí.

“Odmítám šíření informací, podle kterých jsou romské komunity prostorem šíření onemocnění COVID-19. Tyto informace přispívají k posilování stigmatizace Romů a Romek jako šiřitelů tohoto onemocnění ve společnosti. Regionálním úřadem veřejného zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi jsem zaslala dopis, ve kterém jsem je požádala, aby při nastavování opatření v souvislosti s tímto onemocněním a případným izolováním celých komunit, zohlednily široký okruh faktorů a dbali na dodržování lidských práv těchto lidí,” uvedla zmocněnkyně vlády SR pro rosmké komunity Andrea Bučková.

Podle tiskové zprávy Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity realizuje několik opatření k zamezení šíření koronavirus.

Zmocněnkyně Andrea Bučková zřídila krizový tým, jehož členové monitorují situaci v romských komunitách a účastní se zasedání krizových řízení na celostátní a regionální úrovni. Současně se na Úřadu zmocněnce vlády SR pro romské komunity realizuje Národní projekt zaměřený na řešení nepříznivých situací souvisejících s onemocněním COVID-19 v obcích s přítomností marginalizovaných romských komunit pomocí terénních asistentů a poskytováním podpůrných intervencí prostřednictvím krizových poradních týmů.

“Pro zlepšení pandemické situace v marginalizovaných romských komunitách byl schválen i Národní projekt KORONA TE Merel, jehož příjemcem je státní příspěvková organizace MZ SR Zdravé regiony,” uvádí se v tiskové zprávě zmocněnkyně.

V obcích s romskými komunitami současně působí 4 100 tzv. pomáhajících a podpůrných profesí – terénní sociální pracovníci, asistenti osvěty zdraví, pracovníci komunitních center, asistenti učitele a příslušníci místních občanských pořádkových služeb. Současný stav šíření onemocnění koronavirus mezi obyvateli romských komunit je srovnatelný s majoritním prostředím i díky působení těchto profesních skupin.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon