Americký stát Mississippi odstraní z vlajky znak Konfederace - symbol rasismu. Princetonská univerzita odstraní jméno prezidenta Woodrowa Wilsona
Zákonodárci amerického státu Mississippi se v hlasování vyslovili pro odstraní znaku Konfederace, symbolu podpory otroctví, ze státní vlajky. Je to další případ odstranění symbolu rasismu v současné době nepokojů, které jsou reakcí na zabití amerického černocha George Floyda policistou v Minnesotě, napsala agentura Reuters.
Pro odstranění se o víkendu vyslovily obě komory zákonodárného sboru. Jmenovaly také výbor, který navrhne novou vlajku. Guvernér Tate Reeves již v sobotu uvedl, že zákon podepíše, pokud bude schválen.
V 19. století hrozilo jižním státům, že budou muse zrušit otroctví, proto se odtrhly od USA a vytvořily Konfederaci. To vedlo v letech 1861 až 1865 k občanské válce Severu proti Jihu.
Černoši tvoří 38 procent populace Mississippi, která byla posledním státem s vlajkou se znakem Konfederace. Stát čelil rostoucímu tlaku na změnu vlajky po týdnech mezinárodních protestů proti rasové nespravedlnosti v USA, které vyvolaly odstranění mnoha soch a památek Konfederace. Protesty způsobilo zveřejnění videa z úmrtí Floyda, na kterém je vidět, že policista při zatýkání téměř devět minut klečel Floydovi na krku.
Na protesty reagovala i prestižní americká Princetonská univerzita, která se rozhodla odstranit jméno někdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona z názvu jedné ze svých kolejí a z fakulty veřejných a zahraničních záležitostí. Vedení školy to podle agentury Reuters zdůvodnilo Wilsonovým rasistickým smýšlením a rasistickou politikou jeho vlády.