Alžběta, která klečí na Meghan Markle. Charlie Hebdo přišel s další kontroverzní obálkou
Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo čelí vlně pobouřených reakcí kvůli titulní straně svého nového vydání. Britská královna Alžběta II. na něm klečí na krku Meghan Markle podobným způsobem, jakým klečel bělošský policista černochu Georgeovi Floydovi krátce před jeho smrtí loni v květnu.
Markle nedávno v rozhovoru pro televizi CBS řekla, že v královské rodině se před narozením jejího syna Archieho, kterého má s britským princem Harrym, hovořilo o tom, “jak moc černou kůži” bude dítě mít. Královnu však ani Meghan, ani Harry v této souvislosti nekritizovali.
Markle, která po sňatku s Harrym získala titul vévodkyně ze Sussexu, však poznamenala, že jí pracovníci královského dvora zakazovali opouštět bydliště, což u ní vedlo k depresím a myšlenkám na sebevraždu. Princ Harry s Markle loni oznámili, že se vzdávají povinností v rámci královské rodiny.
Na titulní straně aktuálního vydání časopisu Charlie Hebdo nazvaném “Proč Meghan odešla z Buckinghamu” vévodkyně, která má na krku koleno rozzuřené královny Alžběty II., říká: “Protože jsem už nemohla dýchat.”
Americký černoch George Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu několik minut klečel na krku policista, ačkoliv mu Floyd opakovaně říkal, že se nemůže nadechnout. Jeho úmrtí vyvolalo silnou vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu po celých USA i jinde ve světě včetně Francie.
Halima Begum, šéfka britské analytické společnosti zaměřené na rasovou rovnost Runnymede Trust, karikaturu označila za “po všech stránkách špatnou”. “Tohle neposouvá hranice, nikoho nerozesměje, ani nenapadá rasismus. Ty problémy to snižuje a je to urážlivé, ve všech ohledech,” napsala na twitteru. Nové vydání na sociální síti kritizovala řada dalších skupin, akademiků i běžných uživatelů.
Redakce Charlie Hebdo byla v roce 2015 cílem útoku radikálních islamistů, kteří zavraždili jedenáct lidí, poté co magazín zveřejnil kontroverzní komiksy, v nichž vystupoval prorok islámu Mohamed. Loni Charlie Hebdo karikatury Mohameda ve svém časopise otiskl znovu. Francouzská společnost klade velký důraz na sekularismus a Charlie Hebdo je podle některých obyvatel důležitým symbolem odluky státu a církve. Řada kritiků však tvrdí, že je obsah magazínu provokativní a nebere ohledy na problémy, kterým čelí příslušníci menšin.