Zpráva o extremismu na území ČR: Neonacisté "spí". Rizikem je zapojení neextremistů proti Romům
Extremisté o sobě v roce 2013 dali vědět v 272 akcích, z toho 132 měli na svědomí pravicoví extremisté, levicoví se účastnili či pořádali 140. Počet trestných činů spojených s extremismem se mírně zvýšil na 217 případů, dvě osoby za trestné činy s rasovým podtextem dostaly nepodmíněný trest, s podmínkou od soudu odešlo 62 lidí, k veřejně prospěšným pracím byly odsouzeny čtyři osoby. Odsouzeno bylo také pět mladistvých pachatelů a deset žen. Vyplývá to z návrhu Zprávy o extremismu na území České republiky v roce 2013.
Nejvýraznější událostí v roce 2013 byla protiromská kampaň od května do října, která zahrnovala 26 akcí v Praze, v Ústeckém, Moravskoslezském, Jihočeském, Olomouckém a Plzeňském kraji. Nejvýznamnější z hlediska účasti byly protesty v Duchcově, Českých Budějovicích a v Ostravě. Shromáždění prokázala zvýšená rizika zapojením místních obyvatel, kteří nepatří do struktur extremistických skupin. Typické to bylo zejména v případě protestů na sídlišti Máj v Českých Budějovicích nebo demonstrací v místech, která se normálně nepovažují za rizikové oblasti.
Výrazný byl případ, kdy se krajně pravicové organizace dohodly na společném postupu a pokusily se 24. srpna 2013 zorganizovat více protestů během jednoho dne. Účelem bylo mimo jiné rozdrobit síly policie a demonstrovat vlastní jednotu a sílu. Na několika místech se pod hlavičkou různých organizátorů uskutečnila shromáždění proti romské kriminalitě a policejní brutalitě, kterých se celkem zúčastnilo přibližně patnáct set až dva tisíce osob.
Cílem protestů se stávaly i policejní složky, pravicoví extremisté tím zároveň mobilizovali i krajně levicovou scénu, paralelně tak probíhaly proromské happeningy, karnevaly i vlastní shromáždění. Nejčastěji se extrémní pravice či levice projevovala v Praze, Moravskoslezském a v Ústeckém kraji, které zároveň vykazují nejvyšší výskyt trestné činnosti s extremistickým podtextem.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.