Výzkum evropské agentury: Nejvíce lidí, kteří nechtějí Romy za sousedy nebo kolegy je v Česku
Život mnoha Romů v Evropě se podobá životu lidí v chudších zemích světa. Uvádí to dubnová zpráva Agentury Evropské unie pro základní práva (European Union Agency for Fundamental Rights, FRA) s názvem Přetrvávající obavy: nesnášenlivost vůči Romům jakožto překážka jejich začlenění. K hlavním problémům, jimž Romové v EU každodenně čelí, patří podle autorů zprávy špatné hygienické podmínky, hlad nebo nezaměstnanost mladých lidí.
Nejvyšší podíl lidí, kteří nechtějí Romy za sousedy nebo kolegy v práci, je podle zprávy v České republice. Podle průzkumu, který se zaměřil na postoj české veřejnosti k národnostním menšinám, vyjádřilo v loňském roce negativní postoj k Romům 76% obyvatel starších 15ti let.
Nesnášenlivost je častým jevem i v ostatních zemích – průměrně se s ní podle zprávy setkává každý třetí Rom. „Nesnášenlivost vůči Romům, od diskriminace až po trestné činy z nenávisti, je hnací silou začarovaného kruhu vyloučení Romů. Ocitají se na okraji společnosti a čelí zacházení ovlivněnému stereotypy, což je nepřípustné,“ uvedl ředitel agentury Michael O’Flaherty.
Zvláštní pozornost by se podle FRA měla věnovat také životním podmínkám, vzdělávání a nezaměstnanosti, zejména mladých Romů. Ta se podle zprávy v České republice zlepšila – nejvíce ze všech zemí EU. Její autoři uvádějí, že míra diskriminace při hledání zaměstnání klesla o 10%.
Podle Státního úřadu inspekce práce však situace na trhu práce pro Romy příznivá není. Navzdory nízké nezaměstnanosti úřad zaznamenal nejvíce diskriminačních inzerátů od roku 2014, ve kterých zaměstnavatelé z možnosti ucházet se o místo předem vylučují romské zájemce nebo zájemce z cizích zemí.