Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V případu zavražděného politika CDU zatkla policie další dva muže

28. června 2019
Čtení na 3 minuty
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)

Němečtí policisté v noci na včerejšek zadrželi dvojici mužů, kteří se údajně podíleli na prodeji zbraní vrahovi politika vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Našli také několik zbraní již dříve zadrženého pravicového extremisty Stephana Ernsta, který se k činu přiznal. Podle německého nejvyššího státního zastupitelství je mezi nimi zřejmě i zbraň, s níž zabíjel. Vražda Lübckeho byla podle všeho prvním takovým činem vůči politikovi motivovaným pravicovým extremismem v dějinách spolkové republiky. V Kasselu, kde se vražda stala, včera demonstrovalo na 10 000 proti násilí spojeným s krajní pravicí.

Policisté munici a pětici zbraní, mezi nimiž byl i samopal Uzi, našli díky přiznání Ernsta, který jim řekl, že zbraně skladuje pod zemí v areálu svého zaměstnavatele. Některé z nich koupil už v roce 2014, zbraň, kterou vraždil, pak v roce 2016.

Na základě výpovědi radikála také policie zadržela čtyřiašedesátiletého muže podezřelého z prodeje zbraní a třiačtyřicetiletého muže, který údajně obchod zprostředkoval. První z nich žil v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku, druhý v okolí hesenského Kasselu. Pro oba německé nejvyšší státní zastupitelství žádá vzetí do vazby.

Vyšetřovatelé mají za to, že dvojice věděla o pravicovém radikalismu Ernsta a také o tom, že zbraně může použít k politicky motivované vraždě. O konkrétních plánech ale zřejmě netušila. Není vyloučené, že se oba muži také pohybovali v pravicově extremistických kruzích. Při prohledání bytu muže podezřelého ze zprostředkování obchodu našla policie podle německých médií předměty upomínající na dobu nacismu.

Nejvyšší státní zastupitelství dále uvedlo, že Ernst sám zbraně také prodával. V této souvislosti vyšetřují německé úřady další dva podezřelé.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer dnes v Berlíně při představení zprávy kontrarozvědky za loňský rok zdůraznil, že přiznáním podezřelého Ernsta vyšetřování případu rozhodně nekončí. Je potřeba zjistit vše o jeho pozadí. “Německé úřady pracují s velkým úsilím na tom, aby zjistily, jestli měl (podezřelý) podporu uvnitř nebo vně pravicově extremistických kruhů,” poznamenal Seehofer, podle něhož vražda celou německou politickou scénu hluboce šokovala.

V Kasselu dnes demonstrovalo proti násilí krajní pravice podle policie a města na 10.000 lidí, informovala agentura DPA. Akci svolalo město společně s dalšími institucemi a organizacemi s cílem dát najevo nesouhlas s rozdělením společnosti a naopak ukázat tolerantnost, demokratičnost a pokojnost regionu.

“Nejsme hnědou bažinou národa. Jsme pokojní, tolerantní a otevření světu. Pro nenávist, poštvávání, teror a odmítání ostatních u nás není místo,” prohlásil kasselský primátor Christian Geselle. Sociálnědemokratický (SPD) politik dále zdůraznil, že je třeba aktivně řešit výzvy spjaté s integrací a migrací, a ne je zamlčovat.

Pětašedesátiletý Lübcke, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku, byl zastřelen začátkem června u svého domu v obci Wolfhagen. Motivem byl zřejmě jeho otevřený přístup k migrantům. Do hledáčku vyšetřovatelů se kvůli činu poměrně rychle dostal právě Ernst, kterého v polovině měsíce zatkla speciální policejní jednotka.

Podezřelý byl německým úřadům známý kvůli svému dřívějšímu zapojení do pravicově extrémní scény. V posledních letech jej ale německé úřady cíleně nesledovaly. Pětačtyřicetiletý muž byl v minulosti opakovaně souzen, mimo jiné za pokus o útok trubkovou bombou na uprchlickou ubytovnu nebo za vážné zranění přistěhovalce, kterého se dopustil ve vazbě.

Útoky na politiky se v Německu v posledních letech odehrávají stále častěji. K nejznámějším patří pokus o vraždu současné primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z roku 2015, při němž málem přišla o život, a předloňský útok nožem na starostu západoněmecké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU). V obou případech byl důvodem napadení nesouhlas se vstřícným přístupem těchto politiků k migraci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon