Uctění obětí tábora Jasenovac v Chorvatsku opět bez Srbů a Židů. Protestují proti tolerování neonacismu v zemi
Chorvatsko uctilo památku obětí bývalého koncentračního tábora Jasenovac, v němž za druhé světové války zemřely desetitisíce Židů, Srbů, Romů a chorvatských odpůrců fašismu. Oficiální pietu již potřetí bojkotovali chorvatské židovské obce, chorvatští antifašisté a zástupci národnostních menšin na protest proti trvajícímu tolerování projevů neonacismu ve společnosti.
Památku obětí tábora smrti v Jasenovaci uctili židovští představitelé už v sobotu a po nich ve stejný den i antifašisté a srbské organizace. Podle chorvatských médií těchto pietních aktů se zúčastnilo výrazně více lidí než dnešní piety, na kterou přišlo 200 až 300 osob, včetně premiéra Andreje Plenkoviče, předsedy parlamentu Gordana Jandrokoviče a několika ministrů.
Chorvatská prezidenta Kolinda Grabarová Kitarovičová navštívila památník už v pátek. Stejně jako loni přišla památku uctít sama.
Během ceremoniálu nebyly proneseny žádné projevy, premiér ale novinářům řekl, že jeho kabinet se snaží dosáhnout toho, aby se příště konala jedna pietní akce společná pro všechny. “Pracujeme na tom, abychom překonali, co nás rozděluje,” uvedl Plenković. “Vláda učinila jasné kroky a já věřím, že můžeme pokročit v dialogu a vzájemném porozumění v zájmu jednotného uctění památky,” dodal.
Oprávněnost obav z viditelné přítomnosti neonacistických myšlenek v současném Chorvatsku ovšem potvrdil incident, který se odehrál před oficiálním pietním aktem sice nikoli přímo v areálu památníku, ale přece jen v obci Jasenovac. Podle záhřebského portálu Indeks tam dva muži rozvinuli prapor někdejší milice HOS inspirované myšlenkami chorvatského fašistického diktátora Anteho Paveliče. Na praporu je mimo jiné heslo “Pro vlast – připraveni”, které za druhé světové války používali chorvatští nacionalisté sympatizující s fašismem – ustašovci.
V jasenovackém vyhlazovacím táboře přišly o život za dobu jeho existence během fašistického režimu ustašovců v letech 1941-1945 desetitisíce Židů, Srbů, Romů a protinacisticky zaměřených Chorvatů. Chorvatské zdroje uvádějí 50.000 mrtvých, srbské dokonce 700.000 obětí.