Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Spolek žen poškozených sterilizací zahájí výstavu v Radě Evropy

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Dvě členky ostravského Spolku žen poškozených sterilizací při o.s. Vzájemné soužití se zúčastní vernisáže fotografické výstavy Svět očima obětí nedobrovolné sterilizace. Gwendolyn Albert, ředitelka Women’s Initiatives Network při Peacework Development Fund, doprovodí Helenu Baloghovou a Elenu Gorolovou na 23. zasedání Výboru expertů pro otázky Romů a Travellerů (MG-S-ROM). při Radě Evropy. Setkání se bude konat ve dnech 21. – 22. května 2007 ve Štrasburku.

Helena Baloghová a Elena Gorolová budou prezentovat činnost Spolku a problematiku nucených sterilizací v České republice. „Žena, která už nemůže rodit děti, se již necítí tak jako žena, která toto poslání může hodnotně naplňovat,“ prohlásila Elena Gorolová, členka Spolku žen poškozených sterilizací.

Dlouhodobým cílem práce Spolku žen poškozených sterilizací při o.s. Vzájemné soužití je kromě dílčích omluv ze strany nemocnic, které ženy sterilizovaly, i dosažení veřejné omluvy, eventuelně finančního odškodnění.

Fotografie se po úspěšné vernisáži v brněnském Muzeu romské kultury, ostravské Knihovně města Ostrava a v atriu Poslanecké sněmovny ČR přesouvají do prostor Rady Evropy. Cílem štrasburské části výstavy je upozornit mezinárodní veřejnost na skutečnost, že postoj českých politiků k problému nedobrovolných sterilizací je stále příliš vlažný. Děje se tak přesto, že veřejný ochránce práv se k věci nedobrovolných sterilizací jasně vyjádřil již v prosinci 2005. „Veřejný ochránce práv je přesvědčen, že v České republice problém sexuálních sterilizací prováděných buď s nepřijatelnou motivací anebo protiprávně existuje a česká společnost stojí před úkolem vyrovnat se s touto skutečností.“

Český ombudsman ve svém Závěrečném stanovisku z prosince 2005 rovněž doporučil přijmout legislativní, metodologická a odškodňovací opatření. Česká vláda by je měla podniknout i podle závěrečných doporučení Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen z 25. srpna 2006. Podle závěrečných doporučeních Výboru OSN pro odstranění všech forem rasové diskriminace z března 2007 by Česká republika měla bezodkladně přiznat křivdy spáchané na obětech protiprávní sterilizace (ať už se jedná o případy před rokem 1991 či po něm), uznat specifickou situaci romských žen a podniknout veškerá potřebná opatření k tomu, aby se oběti domohly spravedlnosti a odškodnění, včetně zavedení jasných a povinných kritérií informovaného souhlasu. S kritérii by měli být seznámeni především doktoři, ale i široká veřejnost.

Občanské sdružení Vzájemné soužití je registrovaná apolitická, nevládní nezisková organizace, která působí v Ostravě od záplav v roce 1997. Snaží se vytvářet přátelské platformy mezi romskou a neromskou komunitou. Metodou komunitní práce se pokouší zlepšit sociální a životní podmínky chudých a potřebných rodin. Činnost sdružení se soustřeďuje na oblast humanitární, vzdělávací, lidská práva, poskytování sociálního a právního poradenství, problematiku bydlení, zaměstnanosti, řešení konfliktů a vyjednávání. Více na vzajemnesouziti.jbmd.com

Síť ženských iniciativ při rozvojovém fondu Peacework (Women’s Initiatives Network of the Peacework Development Fund) pomáhá ženám po celém světě, které na místní úrovni podnikají kroky ke zlepšení své situace. Více na www.peacework.org

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon