Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Soud s extremistou Kotlebou byl po zahájení odročen

29. ledna 2020
Čtení na 2 minuty
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Na Slovensku dnes začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Kotleba označil obžalobu za šikanu. U soudu nyní odmítl množnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by mu výměnou za doznání zajistila nižší trest než v případě uznání viny v běžném procesu.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37.500 korun).

Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extrémistické symbolice. Čtrnáctka znamená počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: “Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.” Osm představuje osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je proto považováno za zkrácený a “zašifrovaný” tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Prokurátor ve zmíněném případu obžaloval Kotlebu z trestného činu projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod, za co by mu v případě odsouzení hrozilo až tříleté vězení. Soudkyně Ružena Sabová ale podle médií oznámila, že delikt bude možná posuzovat podle jiného ustanovení trestného zákona, za které hrozí uložení přísnějšího trestu.

Prokurátor původně podal na Kotlebu obžalobu už v roce 2018. Soud mu ji tehdy ale vrátil, protože zjistil porušení práva obhajoby a možnost přísnější kvalifikace skutku.

Obžalobu proti Kotlebovi projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinoku nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými delikty.

Soudkyně Sabová je také předsedkyní senátu, který řeší případ předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon