Romská osada Ratnovce u Piešťan je kvůli Covidu 19 zavřená. Hlídají ji policisté a vojáci
Romskou osadu Ratnovce u Piešťan hlídají od soboty vedle policistů i vojáci. Přísná bezpečnostní opatření jsou tu zavedena kvůli pandemii Covidu 19. Lidé v osadě jsou v karanténě, pozitivně testovaných je 28, včetně tříletého dítěte. Testování nařídil regionální hygienik, v osadě zasedal i krizový štáb.
V osadě v pátek skonal 25-letý muž, zda zemřel na COVID-19, ukáže až pitva. V Ratnovcích je trvale hlášeno 97 lidí, ale žije jich tu kolem dvou set. Podle informací TVnoviny.sk se navzdory přísným opatřením někteří infikováni pokoušejí osadu opustit. Vojáci s policisty hlídají místo ze všech stran.
Úmrtí muže nesou lidé v osadě velmi těžce, obec se proto obrátila na vládní romskou zmocněnkyni Andreu Bučkovou, aby jim zprostředkovala psychologickou pomoc. Podle starostky Daniely Sigetové by tak místní lidé mohli lépe zvládat situaci – blíží se svátky a nevědí, kdy bude mít zesnulý pohřeb.
Nakažení musejí být v karanténě minimálně deset dní. Po celý čas jim jídlo zajišťuje obec. Izolovaní si napíšou co chtějí koupit, a nákupy jim pořídí úředníci. Peníze za nákup zaplatí buď hned, jak si potraviny přeberou, nebo pokud finance momentálně nemají, strhne jim to obec ze sociálních dávek. Podle Bučkové pracují v Ratnovcích i lidé z Národního projektu COVID MRK a odboru regionální koordinace, aby byli nápomocni samosprávě a dalším složkám při řešení této krizové situace.
“Jelikož akutním nedostatkem bylo zajištění potravin, náš úřad vynaložil maximální úsilí, aby vyšel vstříc této potřebě. Podařilo se nám zprostředkovat sponzorské balíčky potravinové pomoci, část základních potravin poskytla i Potravinová banka Slovenska – Food Bank Slovakia. Zástupci úřadu participovali i při vyplácení dávek v hmotné nouzi a účastní se zasedání krizového štábu,” napsala Bučková na své facebookové stránce.
V karanténě jsou podle ní i tři romské rodiny v obci Nižný Lánec. “Těší mě, že přesto, že v místní romské komunitě žije přibližně 200 Romů a Romek, regionální hygienik tu neuzavřel celou komunitu. Očekáváme, že počty romských komunit, ve kterých budou pozitivní obyvatelé na COVID -19, mohou přibývat. Ráda bych proto připomněla můj apel na regionální hygieniky, aby při určování rozsahu karantény zohledňovali široký okruh okolností a faktorů, které by mohly mít za následek posilování předsudků vůči Romům jako šiřitelům tohoto onemocnění, a aby postupovali v souladu se základními lidskými právy,” dodala Bučková.