Máš na to? Jak zjistit, kde dlužím

V minulém díle jsme naťukli dluhy. Dnes si řekneme, jak na to, když dluhy máme, ale nemáme v nich přehled. Jak zjistíme, kde dlužíme?
Petr (26) se před několika lety přestěhoval z rodné Vysočiny do Prahy, trvalou adresu však měl stále ve svém rodném městě. Nezajistil si přeposílání pošty, a proto ji už několik let nedostával. V minulosti měl finanční problémy – půjčoval si a tušil, že před svými dluhy neuteče. Když se mu podařilo po letech, kdy si vydělával brigádami, sehnat trvalé zaměstnání, ani ho nepřekvapilo, když zjistil, že svou mzdu nedostává celou, ale je mu z ní exekučně strháváno. Rozhodl se začít své dluhy řešit. Záhy si však uvědomil, že není schopen dát z hlavy dohromady seznam svých věřitelů. Firmy, od nichž si kdysi vzal půjčky, měly různé podivné názvy, které si již nepamatoval. Veškeré dokumenty, které ke svým dluhům měl (smlouvy, upomínky apod.), už dávno zahodil.
Kam by se měl Petr obrátit, aby své dluhy zjistil?
Bohužel neexistuje jeden registr, kam bychom zadali své jméno či rodné číslo a zjistili všechny své dluhy. Existuje několik soukromých registrů, jsou však placené a informace, které z nich získáme, nikdy nejsou kompletní. Pokud si tedy jako Petr nejsme jistí, kde všude dlužíme, je lepší zvolit jiné cesty:
- Dluhy vůči státu – daňové nedoplatky, sociální pojištění (pokud jsme podnikali jako OSVČ), pokuty, případné soudní náklady či náklady obhajoby
- Dluhy vůči nestátním věřitelům – půjčky, úvěry, leasing, nájem, energie, účty za telefon, pokuty, náhrada škody
- Výživné
2. Výborná (a bezplatná) metoda je požádat svůj místně příslušný soud (okresní/obvodní soud v místě svého trvalého bydliště) o výpis všech občanskoprávních řízení vedených na naši osobu. Z výpisu zjistíme věřitele, kteří nás v minulosti zažalovali a pro jakou částku to bylo. Věřitele následně kontaktujeme, abychom zjistili aktuální výši dluhu (včetně úroků, nákladů případného soudního řízení, případně nákladů exekuce).
3. Častým dluhem je dluh u zdravotní pojišťovny. Je dobré dojít si zjistit případný dluh do nejbližší pobočky své zdravotní pojišťovny.
4. Dále je dobré zamyslet se, zda nemáme pokuty z městské hromadné dopravy. V případě že ano, je třeba i sem dojít pro výpis dlužných pokut.
5. Exekuční řízení vedená proti nám je možné zjistit z Centrální evidence exekucí, kterou vede Exekutorská komora ČR. Tato služba je však zpoplatněna, na druhou stranu většina exekučních řízení se objeví i ve výpisu od soudu.
Důležité je se nebát s věřiteli komunikovat – telefonicky, e-mailem nebo písemně (zde pouze pozor, jakou adresu uvedeme jako kontaktní – pokud máme dluhy už v exekuci, je možné, že na tuto adresu se dostaví pracovník exekutorského úřadu bez ohledu na to, zda je to adresa trvalého bydliště), protože aktuální dlužná částka a stav vymáhání dluhu se mohly změnit.
- věřitele
- o jaký dluh se jedná (za co dlužíme)
- jistinu (původní dlužnou částku, ze které vypočítává úrok)
- aktuální dlužnou částku (jistinu s úroky, náklady soudního řízení, …)
- fázi, ve které se dluh nachází (zda nás věřitel již zažaloval, případně zda již probíhá exekuční řízení)
- případná další fakta vztahující se k jednotlivým dluhům
Pokud máme vytvořen takovýto přehled, je snadné spočítat si, kolik peněz celkově dlužíme. Nyní nastává okamžik rozhodnutí, jakým způsobem je nejlepší naše dluhy řešit – například zda zvolit cestu splátkových kalendářů, případně zda by pro nás byl vhodný tzv. osobní bankrot. Vzhledem k tomu, že při větším počtu dluhů se jedná o poměrně kvalifikované rozhodnutí (a důležité pro náš další život), je vhodné navštívit bezplatnou dluhovou poradnu, aby nám s takovýmto rozhodnutím pomohli.