Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Lukáš Kotlár: Vánoce v dětských domovech

06. ledna 2014
Čtení na 3 minuty
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)

Jak tráví Vánoce děti z dětských domovů? Některé odjíždějí na vánoční prázdniny domů k rodině, přátelům, ale mnoho z nich to štěstí nemá, a zůstává tak v dětském domově. Pakliže si někdo představuje nějakou společnou místnost, kde je stromeček, štědrovečerní večeře a následné rozbalování dárků, rozhodně není vedle. „Pro mě to bylo dost smutné, popravdě na to ráda nevzpomínám. Výhodou bylo, že jsme měli Štědrý den dvakrát, jednou všichni (se všemi dětmi v dětském domově) a potom společně s dětmi, které si na Štědrý den rodina ani přátelé nevzali k sobě“, vzpomíná dnes 28letá Lucie Bilinská, která vyrůstala 6 let v dětském domově na Moravě.

Osobně jsem prožil Vánoce na různých místech, a pokud jsem je někdy trávil v dětském domově, tak si na ně nepamatuji. Od malička jsem však jezdíval na prázdniny k tetě – vychovatelce, kde jsem trávil Vánoce s její rodinou. Po několika letech nás teta navždy opustila a já začal jezdit k její sestře. Po dalších letech jsem zažil Vánoce poprvé ve své rodině, na což jsem nebyl zvyklý. Další vánoční prázdniny jsem byl u další tety vychovatelky nebo jsem také částečně pobýval u svého spolužáka. Své poslední Vánoce jsem trávil s dětmi z dětských domovů jako vedoucí: na tábor v Myšinci v Ostravě přijíždí pravidelně děti z pěti dětských domovů.

„Správná pětka“ je parta dětí z pěti severomoravských dětských domovů, pro které pořádá sdružení Duha Zámeček už více než 10 let akce v přírodě. Není to jen tak obyčejný "projekt", Správná pětka je pro tyhle děti (které většinou nejezdí za svými rodiči ani pěstouny) druhou rodinou. A tak je logické, že společně prožívají i nejkrásnější svátky v roce. Duhové Vánoce jsou jedinou akcí v roce, na které neplatí motto Správné pětky: Opuštěným dětem dáváme místo dárků zážitky! Na Štědrý den samozřejmě každý najde pod stromečkem své dárky, a protože se známe dlouho, nejsou to dárky jako z anonymních charitativních sbírek, ale většinou přímo na míru,“ přibližuje Vladislav Sobol, který se 4 roky věnoval dětem profesionálně a nyní se jim už několik let naplno dobrovolně věnuje ve svém volném čase.

Jak je to s dárky v dětském domově?
Děti mají mnoho klasických přání. Hry, hračky, elektronika, kosmetika, sportovní vybavení apod. a většinu z toho, co si přejí, jim skutečně ježíšek přinese. Nejen díky částce, která je státem na každého věnovaná (je různá podle věku, pro mě něco přes 1 500,-), ale hlavně díky četným sponzorům, kteří se často sami nabízí. Dítě tak dostává často mnoho dárků a ani netuší, od koho opravdu jsou, nemusí za něj mnohdy ani sponzorům poděkovat, natož aby si toho děti vážily a měly z nich upřímnou radost. I já dostávám každý rok mnoho krásných dárků, ale na druhou stranu si uvědomuji, že to není samozřejmost, což by si některé děti mohly myslet.

„Přímo Štědrý den jsem v dětském domově nikdy nezažil, ovšem už několik let se účastním předčasných vánočních oslav, které jsou určeny převážně dětem, které na Vánoce DD opouští. Sváteční večeři doprovází vystoupení domovské kapely, proslov ředitele a dalších zaměstnanců domova. Naladí nás to po roce opět na tu správnou vánoční atmosféru, což je příjemné. Po tomto programu se přemístíme do budovy dětského domova, kde si zazpíváme koledy a rozdáme dárky. S těmi jsem byl zatím vždy spokojený. Díky štědrým sponzorům dostávám nejen to, co si přeji, ale překvapí mě i něco navíc,“ popisuje své zážitky 21 letý Franta Berger, student, který je v dětském domově Olomouc již 7 let.

Je pravdou, že samy děti si uvědomují, že to není jenom o tom „brát“, ale také dávat. Dárky své rodině či přátelům můžou pořídit například z kapesného, které dostávají, nebo něco vyrobit. Příchod Vánoc je v mnoha domovech spojený s besídkami, na které děti s vychovateli trénují nebo se společným pečením. U nás v domově to bývá tak, že každý byt (rodinná skupinka) napeče různé druhy cukroví a pak si navzájem vše rozdělíme. Následuje také tradiční vánoční výzdoba bytu nebo zdobení stromku.

Myslím si, že ať už kdokoli říká, že Vánoce pro něj nic neznamenají, a to třeba ještě 23. prosince, onen 24. den dokáže vždy člověka přesvědčit, že něčím výjimečný je. Stejně „výjimečné“ Vánoce prožívají i děti v kruhu své druhé rodiny – v dětském domově.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon