Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dát práci Romům se nebojí

31. ledna 2012
Čtení na 1 minutu

Polovina dělníků dřevařské firmy z Pustiměře jsou Romové. I proto má značku Ethnic Friendly.

Pustiměř – Michal Čonka je Rom, má tři děti a několik let nezavadil o pořádnou práci. Teď je lépe. Už tři roky dělá ve firmě Františka Pospíšila v Pustiměři nedaleko Vyškova.
Společně s dalšími pětadvaceti zaměstnanci vykupují palety a chystají palivové dříví. A téměř polovina z nich jsou Romové.
František Pospíšil zkusil Roma zaměstnat poprvé, když podnikal v Prostějově. „Vydržel u nás asi devět měsíců. Byl to bývalý fotbalista a měl nějaké zdravotní problémy a kvůli nim pak musel odejít. Ale osvědčil se, a když jsme se přesunuli na Vyškovsko, říkali jsme si, že to s Romy zkusíme znovu,“ říká podnikatel, který nyní firmu vede se svým synem.


Předloni měli dokonce 46 zaměstnanců a Romové jich tvořili polovinu. A tento poměr udržují i nyní. Jak je možné, že jinde to nejde, a oni s Romy bez velkých potíží vyjdou? „Daří se nám to i kvůli tomu, že máme jiný charakter výroby. Kdyby tady pracovali na pásu, jejich absence by narušila výrobní program a bylo by to horší. Tady můžeme práci zorganizovat tak, že si úkol splní v náhradním termínu,“ vysvětluje František Pospíšil.


Jistý řád ale musí dodržovat i tady. Učí třeba své zaměstnance, aby zavolali, pokud nemohou přijít, ale těch případů podle něj zase není tolik. „O Romy nemají firmy zájem i proto, že nemají žádné vzdělání, většinou pracovali jen s krumpáčem a lopatou. A s jiným nářadím jim to zpočátku opravdu moc nejde. Když povolí šroub, místo aby ho utáhli, čekají, dokud nevypadne. Ale je to tím, že s ním nemají zkušenosti,“ pro Mladou frontu uvedl František Pospíšil a podotkl, že „technicky“ to někdy nemyslí ani ostatním zaměstnancům.


Dost často se také třeba stává, že sekeru, se kterou dělají celý den, neuklidí, ale nechají na paletě. „Při nakládání do vozidla si jí nevšimneme, a tak putuje až třeba do Německa. Těch seker od nás už tam mají docela slušnou zásobu,“ směje se podnikatel.
S Romy Pospíšilové počítají i do budoucna a s úřadem práce už domlouvají jejich další vzdělávání. „Mohli by se naučit pracovat s motorovou pilou, vysokozdvižným vozíkem, a pokud budou mít zájem, tak třeba i s počítačem,“ plánuje František Pospíšil mladší.


Rodinná firma je tak trochu výjimkou a za to, že Romům poslaným z úřadu práce nedává odmítavá razítka, ale práci, dostala značku Ethnic Friendly zaměstnavatel. Spravuje ji sdružení IQ Roma servis a uděluje ji firmám, které nemají předsudky vůči jiným národnostem. V kraji mají tuto značku již například Úřad práce ve Vyškově a Brno-město, Gumotex, Zetor Tractors, Audacio nebo Nová Mosilana.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon