Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: Nová kniha zachycuje životní příběh Emila Ščuky i otázku, kam směřuje romský národ

27. května 2025
Čtení na 3 minuty
Kniha „Quo vadis, Romové? Ptá se Emil Ščuka“, kterou napsal Jaroslav Balvín ve spolupráci s Emilem Ščukou, byla slavnostně pokřtěna v pondělí 26. května 2025 v Praze. Křest se konal v rámci 27. ročníku světového romského festivalu Khamoro. Nová publikace přináší osobní i historický vhled do života Emila Ščuky a reflektuje otázky romské identity, národní hrdosti i směřování romského národa.

Titulní fotografie: Zleva moderátorka večera Nikola Kokyová, Emil Ščuka a autor knihy Jaroslav Balvín během slavnostního křtu publikace „Quo vadis, Romové? Ptá se Emil Ščuka“, 26. 5. 2025 (FOTO: Lukáš Cirok)

Kam kráčí Romové? Otázka, kterou si celý život pokládá jedna z nejvýznamnějších osobností moderních dějin romského národa u nás i v Evropě – romský lídr, právník, někdejší politik a vizionář Emil Ščuka. Muž, který celý život bojuje za práva Romů a nebojí se klást nepříjemné otázky – sobě, společnosti i Romům samotným. Na tuto zásadní otázku odpovídá nyní v knize Jaroslava Balvína. Publikace na více než 350 stranách mapuje životní příběh Emila Ščuky v osobních, profesních i historických souvislostech. Zároveň přináší podrobný pohled na klíčové momenty romského národního obrození. Kniha není jen pohledem do minulosti – je inspirací pro budoucnost.

Slavnostní večer přivedl na pódium výrazné osobnosti romské kultury a vzdělanosti

Slavnostním křtem knihy provázela Nikola Kokyová a kromě autora Jaroslava Balvína a hlavního protagonisty knihy Emila Ščuky se na pódiu představili i další hosté, například profesor Hristo Kyuchukov nebo novinář Orhan Galjus z radia Patrin.

Jaroslav Balvín, autor knihy, označil Emila Ščuku za „velmi významnou osobnost“, jejíž život je podle něj důležité zasadit do širších politických a historických souvislostí. Zdůraznil, že kniha není pouhým biografickým slovníkovým výčtem, ale zamyšlením nad rolí vůdčích postav v rámci romského emancipačního hnutí. „Kniha vznikala intenzivně rok, ale na vydání čekala šest let,“ uvedl Balvín s tím, že vznik publikace považuje za významný vklad do romské kultury i akademického prostoru.

Nejen cesta za sluncem. Potřebujeme i pevný bod na zemi, říká Ščuka

Emil Ščuka během rozhovoru pro ROMEA TV přiznal, že samotný název knihy vystihuje klíčovou otázku, kterou si pokládá celý život: „Kam vlastně kráčíme, my Romové?“ Odpověď však podle něj zůstává nejasná. „Já tu odpověď neznám a nevím, jestli někteří Romové tu odpověď znají a jestli tato kniha jim nějakou odpověď dává,“ řekl.

Podle Ščuky Romové po celém světě něco budují – nikoliv však v materiálním slova smyslu, ale „budují velké majetky v srdci, v duši a ve svém folkloru“. Připomněl také, že Romové nemají vlastní zemi. „Bohužel – nebo snad bohudík – nemáme ty kolíky pozemků jako jiní, kteří si to okolíkovali, a na nás už nezbylo. A co teď, když nám žádná země nezůstala?“ ptá se Emil Ščuka a připomíná, že na tuto bolestivou skutečnost velmi krásně reagoval František Demeter, který ve své básni napsal: „Všude je naše země, tam, kde svítí slunce a tam, kde my za tím sluncem jdeme.“

Ščuka však upozorňuje, že romantická představa o pouti za sluncem v dnešní době nestačí. „Už nemůžeme jenom kráčet za sluncem. Musíme najít ten pevný bod na zemi, a od tohoto bodu se musíme někam dostat, odpoutat, nastartovat svůj život tak, abychom nikomu neškodili a sobě, abychom pomohli. A to jsou ty otázky, na které možná tato kniha dává odpovědi, ale možná taky ne,“ dodal pro ROMEA TV Emil Ščuka.

Profesor Hristo Kyuchukov, který se na publikaci podílel předmluvou a při křtu sehrál roli kmotra, vyzdvihl význam knihy i spolupráci s oběma protagonisty. „Tato kniha ukazuje historii Romů nejen v Česku a Slovensku, ale i v celé Evropě,“ řekl s důrazem na to, že publikace by měla oslovit především mladou generaci Romů. Podobné přání vyslovil i novinář Orhan Galjus, podle kterého kniha mapuje „romskou revoluci“, kterou Emil Ščuka zahájil již v 90. letech. „Je skvělé, že jsem zde v Praze na křtu této knihy. Mé srdce je plné radosti,“ dodal.

Součástí programu byla hudební vystoupení studentů Mezinárodní konzervatoře Praha i čtení ukázky z knihy v podání Jiřího Brože.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon