Sociolog Ivan Gabal: Dezinformace mezi Romy mají vyvracet romské autority!
V Rozhovoru pro ROMEA TV se mluvilo především o aktuálních tématech – agresi, násilí a dezinformacích. Tato zdánlivě rozdílná témata spolu totiž úzce souvisí. Dezinformátoři často radikalizují své diváky a posluchače, a to na všech frontách, tedy i mezi Romy.
Ivan Gabal byl poslancem a politikem, jedním ze zakladatelů Občanského fóra. Dnes je jednatelem společnosti, která se zabývá analýzou praktických problémů a hledání jejich řešení ve veřejném i soukromém sektoru. Jeho společnost zpracovala také úplně první (a později aktualizovanou) mapu sociálně vyloučených lokalit.
„Tady by přece jenom mohly nastoupit ty nově vzdělanější vrstvy romských studentek a studentů, nebo těch, co už vystudovali a začít tuhle věc korigovat, protože samozřejmě, že ti trošku dezorientovaní lidé v romské komunitě budou spíše věřit romským autoritám. A já tady postrádám ten hlas,“ říká Ivan Gabal, který ale vysvětluje i další, většinou skrývané souvislosti aktivit dezinformátorů na sociálních sítích jako je Facebook nebo Twitter.
„Při nárůstu významu sociálních sítí se do nich vrhly i kampaňové týmy. A protože v té finální části kampaně už si zejména jedna strana nebrala servítky, tak bych vůbec nevylučoval, že nemalá část byla najatí diskutéři, trollové atd. Ten záměr eskalovat atmosféru mohl být součástí konceptu kampaně,“ říká sociolog v Rozhovoru, když je řeč o internetové agresi voličů při posledních prezidentských volbách.
V Rozhovoru ale došlo i na covid a další střet na sociálních sítích. Tehdy šlo o zastánce a odpůrce očkování a zejména odpůrci očkovacího procesu také nešli pro násilí daleko. Aktuálně stojí před soudem třeba dezinformátor Patrik Tušl, který pronásledoval šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra.
„Dezinformační kampaň, která k nám přitékala zejména z rusky orientovaných médií, i když jsou třeba česky mluvící, mířila proti očkování. Většina vakcín, které jsme používali v rámci licence v Evropě, byly americké nebo euroamerické vakcíny – dezinformační kampaň samozřejmě mířila proti nim. A tam už to potom je na život a na smrt, skoro bych řekl, že doslova,“ řekl Gabal v Rozhovoru na ROMEA TV.
Jedním z důvodů je podle Gabala dostupnost a rychlost sociálních sítí, na které může kdokoliv umístit cokoliv a frustrace nespokojených lidí se poté může projevit třeba účastí na antisystémových demonstracích nebo výhružkami na internetu.
„Začíná se ukazovat, že čím je to radikálnější, tak to sežene víc lajků a sledovanosti. A tím algoritmem sociální média z jedné strany mobilizují a z druhé strany otevírají prostor k radikalizaci,“ přibližuje sociolog Gabal.
Kdo má vyvracet dezinformace? A mají se dezinformátoři trestat? Proč mají Romům vyvracet dezinformace romské elity? A jak moc agresi na internetu podporuje frustrace? Sledujte rozhovor na ROMEA TV.