"Nenávist začíná u slov." Video upozorňuje na vazby moderních forem nenávisti na internetu s nacistickou propagandou
Mezinárodní projekt Remember and ACT! (Re-ACT) se soustřeďuje na výzkum “starých” konceptů nenávisti a jejich moderních forem. Re-ACT k tomu nyní zveřejnil krátké video v češtině, angličtině, francouzštině a němčině. Projekt realizuje organizace ROMEA společně s mezinárodní sítí INACH, francouzskou organizací LICRA a rakouskou výzkumnou společností SYNYO.
Analýza nenávistných příspěvků na internetu, kterou pro evropský kontinent zpracovala Mezinárodní síť proti kybernetické nenávisti (INACH), prokázala, že existují silné vazby mezi současnými projevy nenávisti online a praktikami, které byly obvyklé pro nacistickou propagandu.
Na konci června uspořádaly jmenované organizace také dvě online konference, které se věnovaly fenoménům antisemitismu a anticiganismu v internetovém prostředí a jejich kořenům. Obou konferencí a následných specializovaných workshopů se vedle organizátorů zúčastnilo zhruba čtyřicet expertů z téměř dvacítky zemí včetně Kanady, Izraele, Španělska, Rumunska či Německa. Obě akce proběhly ve spolupráci s European Roma Grassroots Organisations Network (ERGO).
Smyslem projektu Re-ACT je na základě analýzy nenávistných projevů a praktik v online prostoru rozšířit povědomí o tom, na jakých základech staví, o motivech těch, kteří se jich dopouští, a jak jim účinně bránit.
Klíčovou součástí, díky které projekt funguje, je ochota expertů sdílet své znalosti a zkušenosti. Vzhledem k tomu, že přímých pamětníků hrůz holocaustu ubývá a naopak přibývá těch, kteří dopady nacistické ideologie zpochybňují, jsou takové aktivity stále potřebnější.
V rámci projektu Re-ACT vznikne také virtuální vzdělávací “hub”, centrum pro sdílení vzdělávacích a metodických materiálů, v nichž zájemci z řad profesionálů (učitelé, pracovníci s mládeží, zástupci občanské společnosti, politici) stejně jako široké veřejnosti naleznou aktuální a ověřené informace a doporučení pro oblast prevence online nenávisti vůči Židům, Romům a dalším marginalizovaným skupinám a také kontext současného stavu.
Více informací o projektu naleznete na webových stránkách React.inach.net
Projekt Re-ACT je financován programem Evropské unie “The Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020)”.