Známý nevidomý hudebník Mário Bihári čelil absurdnímu obvinění z vykradení ubytovny. Jeho příběh přináší nová kniha rozhovorů Patrika Bangy

Ztratil zrak v dětství, přesto se stal úspěšným hudebníkem, sportovcem a dokonce i fotografem. Mário Bihári, známý především ze spolupráce se Zuzanou Navarovou nebo Bárou Hrzánovou, nyní představuje svůj život v nové knize rozhovorů, kterou s ním vedl novinář a spisovatel Patrik Banga. Publikace s názvem Hudbu vidím barevně vychází v pondělí 5. května v nakladatelství Vyšehrad a nabízí zajímavý pohled na příběh muže, který navzdory mnoha překážkám dokázal uspět i inspirovat. „Jeho příběh mi zase trošku naboural moje stereotypy,“ říká autor knihy Patrik Banga.
Banga, který za svou předchozí knihu získal cenu Magnesia Litera, přiznává, že Mária Biháriho si pro rozhovor nevybral sám. „S tím nápadem přišla Marie Rákosníková, která psala knihu se Standou Tišerem a mně to přišlo jako celkem dobrý nápad. Maria jsem do té doby osobně vůbec neznal, znal jsem vlastně jen jeho muziku,“ uvedl Banga pro zpravodajský server Romea.cz. Kniha je podle něj především novinářskou prací. „Tahle kniha je až na některé komentované pasáže čistá novinařina. Ono to vlastně jinak nejde. Nemůžeš vstupovat do vyprávění jiného člověka.“
„Jeho příběh mi naboural stereotypy,“ říká Patrik Banga
Na Máriově příběhu autora nejvíce zaujala jeho odolnost a pozitivní přístup k životu. „I když Mariovi Bůh hodně naložil, dokázal se s tím nějak poprat, a ještě u toho pomáhat dalším lidem. Hodně se tam věnujeme rodině, prostředí… kamarádům. Další věc je, že si uměl říct ‚dost‘, když už sám nemohl. To taky neumí každý.“
Podle Bangy je Biháriho životní zkušenost velmi odlišná od té jeho. „Já vyrůstal v romském prostředí pražského Žižkova. Mario vyrůstal v internátech, často daleko od domova. Já vyrostl v hudebnické rodině, Mario ne. Všechno se musel naučit, vydřít si to. To ale neznamená, že se Mario třeba nesetkal s rasismem. Až se v knížce čtenář dočte, že slepého Maria obvinili z toho, že dokázal vykrást ubytovnu, tak se bude asi divit. I tomu rozuzlení.“
“Jeho příběh mi zase trošku naboural moje stereotypy, protože jsem zase myslel, že všichni Romové vyrůstali a žili plus mínus stejně. Až si čtenář knihu přečte, bude se hodně divit, jak je Mariův příběh jiný!” dodal Banga, který zdůrazňuje důležitost toho, aby Romové vyprávěli své příběhy sami.
„Je to extrémně důležité. Když to vyženu do absurdna, tak se člověk dočte o každém trošku mediálně známém člověku všechno. Příběhy Romů jsou často velmi zajímavé, nikdo je ale nepředkládá a pokud ano, jsou to většinou neziskovky nebo dobročinné organizace. V tom horším případě si berou média ‚svoje Romy‘ jako štít před obviňováním z rasismu. Čím víc budou Romové psát, tím víc bude majorita chápat. Momentálně stále jen paběrkujeme. Ale věřím, že se to otočí,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Patrik Banga.
Hudebník, sportovec, fotograf. A inspirace
Mário Bihári se narodil 28. prosince 1977 v Malackách. O zrak přišel v osmi letech kvůli dědičnému onemocnění. Dva roky navštěvoval základní školu v Bratislavě a následně šest let školu pro nevidomé v Levoči, kde se začal věnovat sportu. V lehké atletice se stal mistrem Evropy v kategorii žáků v letech 1991 a 1992 – tehdy například zaběhl šedesátku v čase 7,9 sekundy. V dospělosti pak reprezentoval Českou republiku v goalballu, kolektivním sportu pro zrakově handicapované.

Hudbě se věnuje od dětství – hrál na klavír a akordeon, později vystudoval Konzervatoř Jana Deyla, kde maturoval s vyznamenáním. V roce 1998 se stal členem skupiny KOA Zuzany Navarové, kde postupně přebíral i autorskou a pěveckou roli. Po smrti Navarové se stal kapelníkem a později založil vlastní skupiny, včetně Bachtale Apsa, se kterou vystupuje mimo jiné i s herečkou Bárou Hrzánovou. Věnuje se také umělecké fotografii, navzdory slepotě, a realizoval např. cykly Hudba v obraze nebo Obrazy z duše.
Patrik Banga je novinář, spisovatel a hudebník. Dlouhá léta působí jako redaktor i editor v iDNES.cz. Pracoval v České televizi a pravidelně spolupracuje s první romskou internetovou televizí ROMEA TV a zpravodajským serverem Romea.cz. Jeho debutová kniha Skutečná cesta ven, v níž popsal své dětství v romské komunitě v porevoluční Praze, získala v roce 2023 cenu Magnesia Litera za debut roku.
Kniha Hudbu vidím barevně vychází jako součást edice Rozhovory a má 184 stran. Doprovází ji fotografie, které vznikaly v průběhu Biháriho života, a také snímky, které pořídil sám jako nevidomý fotograf.