Úspěch časosběrného dokumentu More Miko na festivalu Finále Plzeň. Odnesl si Zlatého ledňáčka za nejlepší dokumentární film

Na 36. ročníku festivalu Finále Plzeň, který se konal od 20. do 26. září 2023, získal Zlatého ledňáčka za nejlepší dokumentární film časosběrný dokument More Miko Robina Kvapila, který ukazuje pomoc sirotkům z řeckých uprchlických táborů. Film má podle poroty velké humanistické poselství a obnovuje naši víru v lidstvo. Jako nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film bylo o ceněno drama Brutální vedro režiséra Alberta Hospodářského.
Festival Finále Plzeň je soutěžní přehlídka českých a slovenských celovečerních snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů. Letos se festivalu zúčastnilo zhruba 15 500 fanoušků, což je o 1000 víc než loni. Festival uvedl přes 100 projekcí, o ledňáčky se utkalo 38 soutěžních snímků.
V časosběrném dokumentu režiséra Robina Kvapila More Miko romský aktivista a řidič kamionu Jaroslav Miko pomáhá potřebným navzdory rasismu a politikům. Během čtyř let filmový štáb ujel s Mikem více než 20.000 kilometrů, točil v českém a evropském Parlamentu, ve východoslovenských romských osadách, v uprchlických táborech v Řecku i na slovensko-ukrajinské hranici.
Podle poroty festivalu Finále Plzeň má film velké humanistické poselství a “ještě větší srdce”. „Obnovuje naši víru v lidstvo. Konfrontuje naše vlastní předsudky, inspiruje nás a seznamuje nás s dobrými lidmi, kteří skutečně něco mění,” uvedli porotci.
Vítězství filmu More Miko na festivalu Finále Plzeň v sekci dokumentárních filmů ocenil i jeho hlavní protagonista Jaroslav Miko. “Tento festival je prestižní a film kromě jiného pomáhá bořit předsudky vůči Romům a dokazuje, že lze měnit věci k lepšímu i z pozice obyčejného občana,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miko, podle kterého našlo nový domov v západní Evropě více jak tři a půl tisíce dětí bez doprovodu, které se nacházely v řeckých uprchlických táborech.
“Dokument zároveň nastavuje zrcadlo dnešní české společnosti, která správně dokázala pomoci etnickým Ukrajincům, kteří utíkají z války, zvláště pak ženám a dětem, ale zároveň již nedokázala stejnou pomoc poskytnout ukrajinským Romům. Je potřeba i na tyto negativní věci právě skrze dokumenty upozorňovat,” dodal Jaroslav Miko.
Mezi dalšími oceněnými filmy byly Volha od režiséra Jana Pachla, který získal ledňáčka za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba, Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka, který byl vyhlášen nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii film a mini série. Electra, kterou režírovala Darja Kaščejevová, si odnesla ledňáčka za nejlepší studentský krátkometrážní film.
Ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová uvedla, že Finále Plzeň není jen o oddychové zábavě, ale také o podpoře menších, nezávislých a náročnějších snímků, které otevírají bolavá témata. Příkladem je podle ní nový film Agnieszky Hollandové Hranice, který vyvolal silné emoce a velké nadšení. Film byl uveden na festivalu v české předpremiéře hned dvakrát.