Tomáš Kačo: Příběh úspěchu klavírního génia, který dojal prezidentský pár i publikum na Pražském hradě

Klavírista a skladatel Tomáš Kačo včera bavil i dojímal návštěvníky svého koncertu nejen předvedenou hrou, ale i zvolenými melodiemi. Před prezidentským párem a zaplněnou Jízdárnou Pražského hradu si při improvizaci pohrál s motivy z lidových i "táborákových" písní - na vážnou hudbu "povýšil" třeba Stánky bratří Nedvědů. Ve druhé části večera, kdy představil svou novou skladbu, spojil síly s houslistou Jiřím Vodičkou z České filharmonie a také s mladou zpěvačkou Natálií Kuchárovou.
Kačo propojuje klasickou, jazzovou a romskou hudbu způsobem, který je přístupný širokému publiku. V improvizační části koncertu dojemně rozpracoval motiv z lidovky Široký, hluboký, rozvedl nápěv Tuláckýho rána od Brontosaurů, do jazzového hávu oblékl Holubí dům Jaroslava Uhlíře a došlo i na originální úpravu písně Dej mi víc své lásky od kapely Olympic. Nadšení klavírista vzbudil i čardášem s “cimbálovou” pasáží.
S houslistou Vodičkou pak společně v premiéře představili Kačovu novou kompozici nazvanou Bach, Sarasate Tribute – poctu baroknímu skladateli Johannu Sebastianu Bachovi i Pablu de Sarasatovi, houslovému virtuosovi z období romantismu. Kačo v ní rozpracoval mimo jiné jednu z nejslavnějších melodií klasické hudby, Bachův Air.
Na dvě skladby přizval Kačo i mladou zpěvačku Kuchárovou, čerstvou absolventku Konzervatoře Jaroslava Ježka a bývalou stipendistku organizace ROMEA. Kuchárová byla součástí skupiny romských studentů, s nimiž se před časem na Hradě setkal prezidentský pár. Ten také přijal záštitu nad včerejší akcí. V tištěném programu ke koncertu prezident Petr Pavel napsal, že Kačo i Kuchárová jsou dobrými příklady toho, že vzdělání a umění mají moc měnit životy a otevírat dveře k novým příležitostem.

Kačo koncert věnoval všem, kteří mu v začátcích kariéry pomohli. Zmínil například někdejší prorektorku AMU Noemi Zárubovou-Pfeffermannovou, která iniciovala sbírku na jeho studium. Umělec pochází z Nového Jičína, kde vyrůstal jako čtvrtý z 12 romských sourozenců. Na klavír se začal učit intuitivně v pěti letech. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř, poté pražskou HAMU. Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů pak investoval do přijímacích zkoušek na prestižní bostonskou hudební školu Berklee. Po jejím absolvování už za oceánem zůstal, žije v Los Angeles. Odehrál mnoho recitálů, a to včetně vystoupení v Carnegie Hall. Má za sebou také dlouhodobou spolupráci s Idou Kelarovou či s českými symfonickými orchestry, pro něž píše aranže.
Třicátník Kačo míní, že hudba se může stát účinnou zbraní proti předsudkům a pomáhat v hledání společných cest mezi většinovou a minoritní společností. Vzkázal také, že všech svých profesních úspěchů dosáhl i díky svým blízkým, mentorům a učitelům, kteří v něj věřili. Ve čtvrtek převezme od Miloše Vystrčila (ODS) Stříbrnou medaili předsedy Senátu.