Oslavy Mezinárodní dne romského jazyka v Praze: Debata, křest knihy, divadlo, koncert i výstava
Spolek Ara Art chystá tradičně oslavy Mezinárodního dne romského jazyka, který se připomeneme v neděli 5. listopadu. Součástí letošního programu v v prostorách Kampusu Hybernská v Praze bude debata o romské literatuře, divadelní představení, koncert i výstava ve veřejném prostoru. Pořadatelé o tom informovali zpravodajský server Romea.cz v tiskové zprávě.
Podle organizátorů romštinu v současné době není dost slyšet. Je to důsledkem mnoha historických i společenských okolností, k nimž především patří desítky let snahy majority romštinu zcela vymýtit. Ta však nebyla zcela úspěšná – jednak díky tradičním romským rodinám, které si svůj jazyk nenechaly vzít a předávaly ho dál z generace na generaci a v Čechách posléze také díky osobě doktorky Mileny Hübschmannové, zakladatelky české Romistiky, která se romskému jazyku celý život věnovala a docílila i toho, že byl takzvaně kodifikován – tedy že byla zachycena a stanovena jeho správná gramatická forma, a to jak v mluvené, tak i v psané podobě.
„Jazyk je bezesporu jednou ze základních součástí národnostní identity a je tedy nesmírně důležité, aby jeho správné podobě a kvalitě byla věnována dostatečná péče a především aby byl užíván a zůstal tak živý. Mimo jiné i proto jsme začali pořádat oslavy Světového dne Romštiny, kde se každoročně snažíme ukázat bohatost, plnost a využití původního jazyka našeho národa“ uvedl v tiskové zprávě David Tišer, romista – někdejší student Mileny Hübschmannové, aktivista, režisér a ředitel spolku Ara Art, který pražské oslavy organizuje.
Oslavy veřejně přístupné v Kampusu Hybernská zahájí debata s romskými spisovatelkami a spisovateli ve 14 hodin, kterou organizuje vydavatelství romské literatury Kher. Michal Šamko, Eva Danišová a Ilona Ferková přiblíží svou tvůrčí práci, zázrak psané romštiny a budoucnost romské literatury. Následně v 16 hodin proběhne křest povídkového souboru Čhajorki, který obsahuje práce romských spisovatelek a odráží témata současných romských žen. Kmotrem sbírky bude novinář, spisovatel a jediný držitel ceny Magnesia Litera z řad Romů Patrik Banga.
Odpoledne bude pokračovat divadelním představením pro děti i dospělé Pal e marikl’a?, v češtině O placce?, které spojuje tři původní romské pohádky a které připravila divadelní skupina Ara Art v režii Davida Tišera. Večerní program vyvrcholí koncertem hudebního uskupení Trio Romano, které zahraje nejen tradiční romskou hudbu.
Kromě toho bude v rámci oslav Mezinárodního dne romského jazyka k vidění také výstava slovenské romské výtvarnice Emílie Rigové, která je laureátkou prestižního ocenění pro výtvarné umělce – ceny Oskára Čepana.
“Soubor děl nazvaný Miro džaniben del duma romanes (Moje umění mluví romsky) odráží postoj romské ženy – výtvarnice a hlasitým výkřikem reflektuje vztah jednotlivce k majoritní společnosti, jakož i většiny okolí k romskému světu,” uvedli organizátoři.
Výstava bude umístěna na venkovních panelech putovní galerie Phundrado Vudar od 4. do 16. listopadu v horní části Žižkova náměstí na Praze 3. Setkání s autorkou výstavy Emílií Rigovou a její komentovaná prohlídka proběhne v pátek 10. listopadu od 10 hodin v místě konání výstavy.
Mezinárodní den romského jazyka iniciovaly v roce 2012 Romský svaz Chorvatské republiky „Kali Sara“ a Mezinárodní romská unie. V roce 2012 byl schválen chorvatským parlamentem a v roce 2015 ho na podnět Chorvatska potvrdilo i UNESCO.