Obraz, hudba, identita: Muzeum romské kultury zahájilo výstavu ROMIPEN etc. výtvarníka Maxima Muchowa

Silné emoce, osobní výpověď i romská identita vyjádřená skrze barvy, tvary a hudbu – tak působí výstava ROMIPEN etc., kterou v polovině května zahájilo Muzeum romské kultury v Brně. Díla výtvarníka Ladislava Muchy aka Maxima Muchowa jsou nejen vizuálním zážitkem, ale i impulzem k zamyšlení. Zpravodajský server Romea.cz o zahájení výstavy informovala Petra Lazárková z Muzea romské kultury.
Brněnské Muzeum romské kultury zahájilo 16. května novou výstavu s názvem ROMIPEN etc., která představuje současnou tvorbu romského výtvarníka Ladislava Muchy, známého pod uměleckým jménem Maxim Muchow. Výstava přináší víc než dvacet velkoformátových maleb, doplněných o několik objektů a performativních prvků.
Muchow, výtvarník, ilustrátor a designer pocházející z Rakovníka, studoval na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Kromě vlastní umělecké tvorby působí jako technický ilustrátor ve vývojovém týmu mezinárodní technologické firmy. Zkušenosti z profesionálního světa kombinuje s hluboce osobním pohledem na romskou identitu.

Samostatný projekt Romipen, který vznikl ve spolupráci se zpěvačkou Veronikou Kačo, propojuje obraz, hudbu a zpěv v sérii děl nesoucích názvy jako Amaro dživipen (Náš život), Me som Rom! (Jsem Rom!) nebo Kamiben (Láska).
“Výsledkem je emocionálně silný zážitek, který otevírá prostor pro dialog – především s mladou romskou generací. Návštěvníci si pomocí QR kódů mohou přímo ve výstavě přehrát záznam z jejich společného vystoupení během vernisáže,” uvedla Petra Lazárková z Muzea romské kultury.
Výrazná je i Muchowova kombinovaná technika – akryly, spreje, fixy – ovlivněná hiphopem, street artem i pop artem. “Na plátnech se setkávají textové fragmenty, grafické prvky a symboly konzumní kultury, které autor přetváří do osobitého výtvarného jazyka,” dodala Lazárková.

Důležitou roli hraje jazyk: Romština zde není pouze ozdobou, ale nese silný význam. Slova jako dživipen (život), čačipen (pravda) nebo miro dad (můj táta) rezonují s osobními i kolektivními vzpomínkami a otázkami identity.
“Přes hravou vizualitu, nadsázku a ironii jeho díla kladou závažné otázky o kulturní paměti, filozofii nebo kritickém myšlení. Humor v Muchowově pojetí není samoúčelný – je to nástroj, který vybízí k zamyšlení,” vysvětlila Petra Lazárková.
Výstava ROMIPEN etc. je k vidění v Muzeu romské kultury denně od úterý do soboty. Výstava vznikla za finanční podpory statutárního města Brna a koná se pod záštitou primátorky Markéty Vaňkové.