Na Khamoru vystoupí víc než stovka romských hudebníků a tanečníků
Vystoupení více než stovky romských umělců a umělkyň nabídne do soboty již desátý ročník světového romského festivalu Khamoro, který v neděli začal v Praze. V programu zájemci najdou i první velkou výstavu romského umění v Česku, filmové maratony, semináře flamenka či odbornou konferenci o hudbě menšin. Chybět nebude ani tradiční průvod romských muzikantů a tanečníků centrem hlavního města. Pořadatelé ze sdružení Slovo 21 dnes přehlídku představili na tiskové konferenci.
“Desátý ročník jsou takové první seriózní ‘narozky’. Letošek je jiný v tom, že máme takový All Star tým. Byly vybrány ty nejlepší skupiny, které vystupovaly v posledních devíti letech,” řekla producentka festivalu Jelena Silajdžič ze sdružení Slovo 21.
Jubilejní ročník je o den delší než festivaly předcházející. Bližší informace o přehlídce a programu jsou na stránkách www.khamoro.cz.
Večery v první polovině týdne vyplní gypsy jazz, čtvrtek a pátek tradiční romská hudba. Festival vyvrcholí v sobotu čtyřhodinovým koncertem v Kongresovém centru, kde vystoupí čeští Bengas v původním složení, Esma Redžepova z Makedonie, Puerto Flamenco ze Španělska, ukrajinští Romans, srbský orchestr Oluja, klarinetista Ferus z Makedonie, Loyko z Ruska a Arbat z Francie. Pro filmové fanoušky jsou na úterní a středeční večer připraveny v kině Aero maratony hraných snímků a dokumentů o Romech. Ve čtvrtek v poledne protančí centrem Prahy průvod v tradičních krojích. Romské kroje, doplňky a šperky představí také výstava v Paláci Aventin.
Díla 17 výtvarníků z domova i ciziny představí výstava romského umění, která dnes začíná v Museu Kampa v Sovových mlýnech. Navazuje na expozici v romském pavilonu na loňském bienále v Benátkách. “Když jsem před lety znovu přijela do Prahy, byla jsem šokována a zklamána tím, jak se tady lidé chovali k Romům. Chtěla jsem uspořádat výstavu. Loni jsem okamžitě jela do Benátek a pustila se do toho,” řekla sběratelka umění Meda Mládková, jejíž nadace muzeum provozuje. Mecenáška by ráda výstavu představila i v dalších městech v Evropě a v Americe. Věří, že pražská akce “prorazí hradbu” předsudků.
Přestože si festival vybudoval dobré jméno i v zahraničí, každoročně se potýká s finančními problémy. Letos rozpočet činí šest milionů korun. Ministerstvo kultury poskytlo celkem 2,15 milionu korun. Praha má dát 1,4 milionu. Zbytek peněz pochází od nadací a sponzorů. “Rozpočet je stále nenaplněný. Šetříme, kde se dá. I s hlavním městem máme zatím jen podepsané smlouvy. Peníze jsme od Prahy ještě nedostali,” upřesnila Silajdžič. Z finančních důvodů letos do Prahy proto některé hvězdy romské hudby nepřijedou. Podle producentů finanční těžkosti pramení i z toho, že lidé, kteří o podpoře rozhodují, se na Khamoro stále dívají jen jako na romskou záležitost. Jako kulturní událost ho nevnímají.
Předcházejících devět ročníků navštívilo celkem 56.000 diváků. Na pódiích se vystřídalo 19 romských jazzových skupin z deseti zemí a 85 kapel tradiční hudby z 27 států. Program doplnilo 18 výstav a dvě desítky promítání. Uskutečnilo se i 26 seminářů a odborných diskusí a čtyři kurzy.