Gipsy Kings: Změnili jsme název, ale duše kapely je pořád stejná a naše hudba se nemění
Králové romské hudby Gipsy Kings, kteří jsou bezpochyby nejúspěšnější romskou kapelou na světě, zavítali po sedmi letech do České republiky. Vystoupili 18. dubna v zaplněném pražském Foru Karlín a odehráli svoje největší hity Bamboleo, Baila me, Djobi djoba nebo Volare i nové písně, které napsali v posledních pár letech.
Koncertu předcházela změna názvu z původních Gipsy Kings na nové The Original Gypsies of Camargue kvůli právnickým tahanicím mezi zastupitelskými agenturami několika zakládajících členů. Na pražském koncertu vystoupili čtyři původní členové kapely: Patchaï Reyes, Canut Reyes, Paul Reyes a Chico Bouchikhi, které doprovodilo dalších jedenáct muzikantů.
Přestože se mnoho lidí domnívá, že Gipsy Kings jsou španělská kapela, ve skutečnosti všichni žijí ve Francii. Jejich kořeny ale rostou ze Španělska, odkud pocházeli jejich předkové, mezi které patřili i rodiče slavného romského flamencového kytaristy Manitase de Platy nebo jeho bratrance Josého Reyese. Během španělské občanské války, která probíhala ve 30. letech 20. století, uteklo mnoho Romů ze Španělska do jižní Francie, kde dodnes žijí, ale zachovávají si mnoho ze španělských tradic.
Z Provence, kde dnes členové Gipsy Kings žijí, pochází i nový název kapely, který odkazuje na provincii Camargue, která je pro Romy po celém světě významná, protože v jejím hlavním městě Saintes Maries de la Mer se každoročně koná pouť k Černé Sáře (Kaľi Sára). Sami muzikanti z Gipsy Kings se na svoje španělské kořeny odkazují jazykem, ve kterém zpívají a o svých předcích říkají: „Jsme na svůj španělský původ hrdí, a proto také zpíváme ve španělštině, ale stejně tak je naším domovem Francie. Musíme ovšem přiznat, že je docela zábavné pozorovat, jak jsou lidé překvapení, když se od nás dozvídají, že nejsme španělská kapela.“ Doma s rodinou, kde nejraději tráví svůj volný čas, mluví francouzsky a romštinou katalánských Gitanos.
Při vyvracení dalších obecně přijímaných informací ohledně kapely Gipsy Kings můžeme také zmínit, že frontman a tvář kapely Chico Bouchikhi není Rom, ale Arab. S rodinou Reyesových je ovšem propojen nejen celoživotním přátelstvím, které vedlo k založení Gipsy Kings, ale také příbuzenstvím – za manželku si vzal dceru Josého Reyese. Chico, který mluví romsky i arabsky, je kromě členství v kapele The Original Gypsies of Camargue také zvláštním vyslancem UNESCO pro mír a dlouhodobě se angažuje v procesu usmíření mezi Izraelci a Palestinci.
U kapely formátu Gipsy Kings ovšem moc nezáleží, z jaké země pochází nebo jakým jazykem zpívá, protože svojí slávou dávno překročila hranice jednoho státu. Gipsy Kings – původním názvem „Los Reyes“, což je jazyková hříčka kombinující příjmení zakládajících členů a současně španělské slovo pro „krále“ – za téměř čtyřicet let své existence prodali více než dvacet milionů desek, natočili dva celovečerní hudební dokumenty a v roce 2014 získali cenu Grammy za desku Savor Flamenco. Jejich hudební styl nemá pevné označení, ale někdy bývá nazýván rumba catalan. Ve své hudbě se Gipsy Kings – The Original Gypsies of Camargue zaměřují na španělské flamenco, latinské rytmy, ale nebojí se ani spojení s reggae nebo folkem. Za svojí historii nahráli společné písně s takovými ikonami, jako jsou Joan Baez nebo Ziggy Marley, syn Boba Marleyho.
Gipsy Kings na Karlově mostě
Oficiálnímu koncertu ve Foru Karlín předcházelo nenahlášené vystoupení čtyř zakládajících členů v restauraci u Karlova Mostu, kde se kolem nich okamžitě seběhl hlouček nadšených turistů a kolemjdoucích a znovu se potvrdilo, jak mezinárodně úspěšné jejich hity jsou. „Bylo vidět, že nejprve lidé poznali naši hudbu a až pak pochopili, kdo jsme my,“ popsal situaci pro pořádající agenturu Lagardere Active Chico Bouchikhi. My jsme si s kapelou povídali v centrále rádia Frekvence 1.
Jako mnoho romských kapel jste nejprve vystupovali na rodinných oslavách, svatbách a dalších komunitních akcích, dnes vyprodáváte největší světové haly a jste headlinery mezinárodních festivalů. Hrajete stále ještě i doma pro rodinu a přátele?
Sice vystupujeme v obrovských halách a dočkali jsme se mezinárodního úspěchu, ale stále hrajeme pro rodiny a pro přátele. Je to pro nás potěšení a radost a rozhodně s tím nehodláme přestat jen proto, že jsme slavní.
Jose Reyes, otec dvou ze zakládajících členů byl již za svého života nejslavnějším romským muzikantem ve Francii. Také k příbuzným některých z vás patřil Manitas de Plata, velmi respektovaný kytarista. Očekávalo se, že budete pokračovat v jejich dráze a také se stanete slavnými hudebníky?
Nikdy na nás nebyl vyvíjen nějaký tlak ze strany rodiny. Samozřejmě takoví lidé, jako byli José Reyes nebo Manitas de Plata, pro nás byli velkými vzory, ale nikdy nám to nebylo předhazováno. Že máme takové předky, považujeme za vzácné dědictví.
Kdy jste si uvědomili, že jste nejslavnější romská kapela na světě? A změnilo vás to?
Nemyslíme si, že to byl nějaký jeden okamžik, kdy jsme si uvědomili, že jsme opravdu slavní. Od začátku jsme věděli, že budeme úspěšní, ale nečekali jsme, že budeme populární v takovém měřítku a že budeme známí po celém světě. Jsme hrdí na to, jakého úspěchu jsme dosáhli, a těší nás, že můžeme být inspirací pro další romské skupiny. Ale domníváme se, že nás sláva nijak nezměnila.
Pokračují ve vaší hudební tradici i vaše děti?
Ano, je to u nás jako v mnoha jiných romských rodinách. Hudbu, kterou jsme složili, přebírají naše děti a dnes si s námi hrají a zpívají naše písně. Znovu se tím vracíme k tomu vzácnému dědictví, o kterém jsme zde mluvili. Už teď víme, že naše děti budou v odkazu, který jim zanecháme, pokračovat.
Nedávno jste změnili původní název Gipsy Kings na nový The Origina Gypsies of Camargue. Proč k tomu došlo?
Nemá to žádný zásadní důvod, nic se pro nás nezměnilo, ale protože se kapela rozdělila, tak jsme si museli zvolit nové jméno. Duše kapely je pořád stejná a naše hudba a naše nálada se nemění. Dnes nás v Praze pod naším novým názvem vystoupí více než patnáct členů a někteří jsou v kapele od začátku, někdo nový, ale máme pořád stejnou podstatu. Ve francouzštině existuje takové přísloví, které říká, že nezáleží na obalu, ale jen na tom, co je pod ním, a tak to je i s naším novým názvem.
Chcete poslat nějaký vzkaz pražským divákům?
Na konec bychom ještě chtěli všem čtenářům Romano voďi vzkázat, že jsme velmi šťastní, že můžeme naši hudbu předvést i pražskému publiku a velmi se těšíme na večerní koncert!
Dokonalý koncert, který předčil všechna očekávání
Koncert v pražském Foru Karlín byl dvouhodinovou show, ve které diváci téměř nestíhali tempo zkušených muzikantů. Ti střídali profláklé hity v ozkoušených aranžích s předělávkami písní neméně slavných kolegů, zazněl song Hotel California od Eagles i Despacito od Luise Fonsiho.
Deset kytaristů, na kterých stojí celá show, se postupně střídalo nejen v kytarových vyhrávkách, ale také v (dokonalém!) zpívání sól v jednotlivých písních. Zároveň se ale nebáli poskytnout prostor doprovázejícím muzikantům, a tak mohli předvést svoji virtuozitu i houslista, klavírista a nezapomnělo se ani na rytmickou sekci. Příjemná komunikace s publikem, při které se potvrdilo, že ani jazyková bariéra nemusí znamenat neporozumění, byla jedním z mnoha detailů dokonale propracované show.
Výborný zvuk, perfektní práce osvětlovače a v neposlední řadě dokonalá souhra všech muzikantů, zajistila skvělý dojem z pražského koncertu Gipsy Kings – The Original Gypsies of Camargue. Většina z diváků v zaplněném sále po celou dobu tančila a nechala se unášet poslechem známých melodií i kytarovými exhibicemi. Romská hudba znovu ukázala, že je skvělým „stmelovačem“ společnosti – vedle sebe stáli Romové i Neromové, cizinci i místní, mladí i staří a všichni si společně užívali koncert „cigánských králů“. A nikoho nezajímalo, jakým názvem je kapela zrovna označována.
Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.