Kultura prolomuje hranice: Romští hudební umělci ukazují svůj talent a bojují proti předsudkům
Romská hudba je bohatá, rozmanitá a plná emocí. Přesto se často setkává s předsudky, neznalostí a nedoceněním. To se kromě dalšího snaží změnit projekt Kultura prolamuje hranice, který podporuje romské hudební umělce v České republice a zároveň chce zvýšit povědomí o romské hudební kultuře a významných kulturních akcích s romskou účastí a zmírnit sociální vyloučení Romů jejich zvýšeným zapojením do hudebního a kulturního průmyslu. Cílem také je, aby spolupráce Norska a ČR přinesla lepší příležitosti romských umělců zviditelnit se a prosadit se v těchto zemích.
“V rámci projektu jsme kromě jiného natočili 15 video medailonků s romskými hudebními umělci, kteří se zapojili do projektu. Mezi nimi byli například Renek Kotlár, Kmotr Band, Gipsy Duo, Kamila Richterová, Klaudie Danišová, atd. Všechna videa jsou zveřejněna na YouTube a na sociálních sítích a našich webových stránkách iamthesound.eu,” uvedla Markéta Bubik z I AM THE SOUND s.r.o.
Podle Bubik se v první fázi vybíralo z asi třiceti umělců. Z nich bylo vybráno dvacet a patnácti se pak natočili medailonky. Zhruba polovina jsou amatérští umělci, kteří teprve začínají, a zbytek jsou poloprofesionální umělci.
„Natáčení probíhala ve studiu za spolupráce s Moravia Records z Drahanovic u Olomouce. Následovala vizuální stránka, tj. natáčení videoklipů. Cílem bylo tyto nezkušené umělce vyškolit tak, aby byli schopni se na scéně lépe prosadit,” dodala Markéta Bubik.
“V projektu Kultura zbývá v příštím roce v lednu zrealizovat dvě pětidenní školící semináře Inkubátor + Akcelerátor, se zaměřením na dovednosti v oblasti kulturního podnikání a umělecké a technické dovednosti pro 15 začínajících romských hudebních umělců a pětidenního akcelerátoru pro 5 romských poloprofesionálních a profesionálních hudebních umělců,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Markéta Bubik s tím, že jako lektor se online zúčastní norský partner projektu a zástupce partnerské společnosti Culture Break Borders, skladatel, kytarista a producent Frode Barth.
“Poté ještě v v únoru proběhne Kritika, kdy v rámci této aktivity budou spolupracovat 6 hudebních kritiků z Česka a Norska, kteří budou hodnotit audiovizuální díla vzniklá v rámci projektu, a Diskuse, také ve spolupráci 6 hudebních kritiků z Česka a Norska, formou panelové diskuse,” dodala Bubik.
Celý projekt, který byl podpořen fondy EHP a Norska, skončí v březnu 2024.
VIDEO MEDAILONKY
EHP A NORSKÉ FONDY
PROJEKT: KULTURA PROLOMUJE HRANICE
01.04.2022-31.03.2024
Hlavním cílem projektu je posílit podnikání romských hudebních umělců v České republice v
hudebním a kulturním průmyslu a to do 31. března 2024.
Sekundárními cíli jsou:
- zvýšit ve společnosti povědomí o romské hudební kultuře, romských hudebních umělcích a
významných kulturních akcích s romskou účastí, - zmírnit sociální vyloučení Romů jejich zvýšeným zapojením do hudebního a kulturního
průmyslu, - ve spolupráci s norským partnerem vyzkoušet v praxi dosah kulturní aktivity jako
spojovacího prvku mezi Romy a většinovou společností v České republice, - získat zpětnou vazbu o práci romských hudebních umělců formou spolupráce s hudebními
kritiky v České republice.
Inovace projektu spočívá ve:
- využití technologie VR 3D 180°×180° v audiovizuálním hudebním díle,
- samotné téma audiovizuálního hudebního díla propaguje témata související s romskou
menšinou v České republice, - propojení živých vystoupení a audiovizuálních hudebních děl.
Hlavní aktivity jsou:
- nová hudební audiovizuální tvorba – Culture Break Borders,
- festival Ostrava 2023,
- vzdělávání,
- kritika audiovizuálních děl.
Primárními cílovými skupinami projektu budou:
- 15 hudebních subjektů z řad romských hudebníků,
- 15 začínajících romských hudebních umělců a 5 pokročilých romských hudebních umělců,
- 100 účastníků semináře Kultura prolomuje hranice,
- 7 500 diváků festivalu Ostrava 2023,
- 4 kritici v oboru – současné umění, hudba.
Sekundárními skupinami budou:
- široká veřejnost v České republice a v zahraničí,
- profesionální kulturní komunita,
- romští hudební a nehudební umělci,
- odborníci v oblasti začleňování Romů.
Projekt má 2 partnery z České republiky a 1 partnera z Norska.