Hudební cesta Tomáše Kača z Nového Jičína do Ameriky. Na Pražském hradě předvede svůj talent s Jiřím Vodičkou a Natálií Kuchárovou
Klavírista Tomáš Kačo, jehož hudbu označují kritici za originální propojení klasické, jazzové a romské muziky, vystoupí 25. září v Jízdárně Pražského hradu. Na koncertě s názvem Silnější než včera nabídne premiérové uvedení nových skladeb. Do svého nového programu Kačo přizval houslového virtuosa Jiřího Vodičku a mladou zpěvačku Natálii Kuchárovou. Absolvent slavné školy soudobé hudby Berklee College of Music v Bostonu, který se usadil v Los Angeles, zavítá do Prahy s cílem poděkovat všem, kteří mu na jeho cestě za vzděláním poskytli důvěru a podporu. Zpravodajský server Romea.cz o tom informoval Jitka Pajurková.
S koncertním mistrem České filharmonie Vodičkou představí Kačo poctu starým mistrům Bach, Sarasate Tribute. Toto dílo Kačo napsal Vodičkovi “na míru” a promítl do něj svůj hravý pozitivní rukopis. „Zahrát si s Tomášem je pro mě hudebně vždycky svěží vítr do plachet a výprava do neprobádaných vod. Mám rád kvalitní crossovery a projekty s lidmi, kteří svému řemeslu rozumí. Tomáš Kačo pro mě je zárukou profesionality, silných emocí, a především čisté radosti z hudby a společného hraní,” uvedl Vodička.
Druhým hudebním hostem bude mladá talentovaná zpěvačka Natálie Kuchárová. “Natálie je absolventkou Konzervatoře Jaroslava Ježka a na koncertě si se mnou zazpívá 2 skladby. Jsem moc rád, že Natálka přijala moje pozvání a já tak mohu hudební veřejnosti představit další velký talent,” řekl Tomáš Kačo.
Kuchárová podle svých slov Kača zaregistrovala už jako dítě, kdy ho slyšela doprovázet Aničku Oláhovou s písní Khangeri. “Tehdy mi bylo asi 12 let a oslovil mě především tím, s jakým citem dokázal hrát. Od té doby byl můj sen si s ním zazpívat. Proto mě neskutečně potěšilo, když mě oslovil s tím, že by byl rád, kdybych se stala jedním z hostů na tomto koncertu. Je pro mě obrovská čest, že s Tomášem Kačem budu sdílet jedno pódium, a proto tuto naši první a doufám, že ne poslední. Spolupráci beru velmi zodpovědně,“ dodala Natálie Kuchárová.
Tomáš Kačo nepřichází jen s hudebním uměním, přichází s poselstvím, že hudba může být hlasem, který se postaví proti předsudkům a pomůže zlepšit podmínky těch, kteří začínají z nelehkých startovních podmínek. Vítá proto aktivity neziskových organizací, které se v tomto směru angažují jako Člověk v tísni či Nadace Albatros, která je též partnerem večera.
„Místo konání koncertu Tomáše Kača v jízdárně Pražského hradu chápu jako symbol jeho dynamického života. Nestát na místě, pohybovat se vpřed a vždy o trochu lépe. Tomáš Kačo od té doby, co jsem ho poznala, byl stále v soustředěném pohybu na své cestě za vzděláním. Vytrvalost, nadání a píle. Cílem nebyl úspěch, ale naplnění vlastního snu. Není náhodou, že z Nového Jičína přes Ostravu, pražskou Hudební a taneční fakultu AMU pokračoval za oceánem na bostonské Berklee College of Music,” prohlásila profesorka HAMU Noemi Zárubová – Pfeffermannová, která stála za podporou, kterou se na zahraniční studia pro Kača podařilo získat.
“Svou cestu by nemohl uskutečnit bez materiální pomoci. Vážím si důvěry řady osobností a nadací, které ho podpořily. Na Tomášovo studium na Berklee College of Music zásadně přispěli The Kellner Family Foundation, Bakala Foundation či Karel Janeček.“ dodala Noemi Zárubová – Pfeffermannová.
VIDEO
Kačo pochází z 12 dětí, k hudbě ho v pěti letech přivedl jeho otec. V rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, Kačo vzpomínal na “rozladěné, staré, polorozbité pianino”, které měli doma. “Můj cíl je, aby za nějakou dobu označení romský nebo český klavírista zmizelo, aby zůstal jen klavírista,” prohlásil umělec.
Po absolvování slavné školy soudobé hudby Berklee College of Music v Bostonu se usadil v Los Angeles. V roce 2018 vydal první CD s názvem My Home. V Den české státnosti 28. září Miloš Vystrčil (ODS) udělí Kačovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu.