Dana Moree na křtu své nové knihy: Můžu být Čech i Rom zároveň, pokud se tak cítím
Jinakost ve společnosti a návod na to, jak k ní přistupovat a chovat se k sobě navzájem tak, abychom si neubližovali, je tématem nové knihy Dany Moree. Knihu Základy interkulturního soužití pokřtila dnes v pražském Rock Café.
Vysokoškoslá učitelka a publicistka Dana Moree vede také soubor Divadla utlačovaných, složený z romských a neromských herců. Právě zkušenost z divadla ji vedla k napsání knihy na toto téma. „V souboru divadla utlačovaných nám nastal takový zvláštní moment, takové tabu, protože herci nevěděli, jak si říkat. Romové a Neromové? Majoráci a Minoráci? Nakonec jsme to vyřešili červenými a modrými parukami,“ vysvětluje Dana Moree. Právě červení a modří tvoří v knize paralelu k odlišnosti jedinců ve společnosti.
Autorka na křtu mluvila také o problému identity, kterému se v knize věnuje. Identita je podle jejích slov odpovědí na otázku „kdo jsem“. Je to tedy vše, čím se cítíme být, přičemž pouze část identity tvoří naše etnicita. „Je špatné, když je někdo tlačen do toho, aby si vybral, zda je například Rom nebo Čech. Kniha je určitým pozváním k tomu, aby lidé při hledání své identity změnili ‚nebo‘ na ‚i‘ – můžu být Čech i Rom zároveň, pokud se tak cítím.“
K hlavnímu poselství knihy autorka říká: „Je třeba začít u sebe. Zamýšlet se nad tím, co se děje a měnit svoje vnímání.“
Dana Moree: Základy interkulturního soužití (Portál, 2015)