Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Česká filharmonie a Ida Kelarová pořádají oslavy Mezinárodního dne Romů. Průčelí Rudolfina ozdobí romská vlajka

27. března 2019
Čtení na 3 minuty
Křest CD sboru Čhavorenge Idy Kelarové a České filharmonie 27. 3. 2018 v pražském Švandově divadle (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Česká filharmonie v režii zpěvačky a sbormistryně Idy Kelarové letos poprvé v pražském Rudolfinu pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů. Romskou kulturu představí návštěvníkům koncertního programu, ale i divákům České televize účinkující z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska.

„Tři sta muzikantů a zpěváků bude slavit hudbou, neznám nic silnějšího než hudbu,“ říká Ida Kelarová, umělecká vedoucí romského dětského sboru Čhavorenge, a zároveň dodává, že tato akce by se neuskutečnila nebýt vytrvalého úsilí těchto dětí stále na sobě pracovat. „Jsem nesmírně hrdá na naše děti z Čhavorenge, že dokázaly dojít tak vysoko, a neméně mě těší, že díky podpoře České filharmonie budeme moci oslavit Den Romů na tak váženém místě, jako je Rudolfinum.

Mezinárodní den Romů v České televizi

Koncert bude přenášet ČT ART v pondělí 8. dubna od 20:20. Doprovodný program před koncerty vyplní literární čtení, kterého se ujme Jan Cina. Zazní povídková tvorba nestora romské literatury Andreje Giňi a za přítomnosti samotné tvůrkyně Ilony Ferkové příběhy bezdomovce Kaštánka. Prostory Rudolfina rozezní cimbálová muzika Ivana Heráka a oživí výstava mapující šest let spolupráce České filharmonie a Čhavorenge. Na doprovodném programu se podílely organizace ROMEA a nakladatelství romské literatury KHER. Více o letošních oslavách včetně kompletního programu najdete na www.ceskafilharmonie.cz.

Když nedávno s Petrem Kadlecem, vedoucím vzdělávacích programů této prestižní hudební instituce, bilancovali šestiletou spolupráci, došli k úctyhodnému číslu: „Společně jsme uspořádali už 207 akcí celkem pro 40 tisíc posluchačů: workshopy a koncerty v Praze, v romských osadách na východním Slovensku, na Šluknovsku, Vsetínsku, Chrudimsku, Vysokomýtsku, ale také v Rumunsku a naposledy v severoirském Belfastu. Tam naši hudebníci doprovázeli Čhavorenge na zahájení prestižní konference Asociace britských orchestrů.“ A další vystoupení, například na Smetanově Litomyšli nebo v Londýně, se chystají. „Myslíme si tedy, že je co slavit a že oslava Mezinárodního dne Romů se stane dalším zastavením na naší společné cestě,“ vysvětluje Petr Kadlec myšlenku mimořádného koncertu, který začali s Idou Kelarovou plánovat před více než rokem.

Vzdejme Romům úctu

Ve dnech 7. a 8. dubna tak ve světové premiéře Lelo Nika představí svou kompozici pro dva akordeony a symfonický orchestr, zazní tradiční hudba v podání rumunské kapely Taraf de Haidouks – Caliu či Cimbálovka Ivana Heráka, ale i soudobá romská hudba, například sborové a sólové skladby Desideria Duždy nebo jazzového tria Ondreje Krajňáka, Mariana Ševčíka, Tomáše Baroše. Hosty pěveckých čísel Čhavorenge také budou romské děti z Chrudimska a Vysokomýtska a dětské sbory z celé ČR, které se zapojily do evropského projektu EOLAB II.

Ani obdivovatelé zpěvu Idy Kelarové nepřijdou zkrátka. Za její motivací uspořádat letošní oslavy stojí především zodpovědnost předávat dál to, co poznala ve své rodině –vědomí romské duše a krásy romské kultury, a především touha vzdát úctu samotným Romům. „Oddala jsem svůj život romské cestě, protože Romové to v této zemi nemají vůbec lehké. Chci ukázat naší společnosti to krásné, co Romové mají – velké srdce. Mají tady své důležité místo tak jako každý. Ráda bych, kdyby díky koncertu lidé zažili něco opravdového, krásného, srdečného, co Romové v sobě mají. Aby v nich zůstalo poznání, že můžeme společně s Neromy tvořit krásné věci a společně se od sebe učit.“

A Petr Kadlec přidává poselství, které by byl rád, aby si diváci z oslav odnesli: „Čhavorenge není jen sbor. Je to myšlenka a její uskutečnění. Myšlenka o tom lepším v nás. Myšlenka, že člověk se může proměnit, že z přikrčenosti se lze napřímit, ze začarovaného kruhu se dá osvobodit, že každý může objevit svůj skutečný hlas – hlas své duše a svého srdce – a nechat se jím vést na životní cestě, která nutně nebude snazší, ale bude pravdivá. Myšlenka, že i v té největší tmě lze věřit v naději, že svět kolem – i když se projevuje podezíravě a nepřátelsky – takový ve skutečnosti není anebo nemusí být, a že v každém člověku je ukryto cosi, co mu umožňuje porozumění se všemi ostatními. Jsem vděčný Idě Kelarové za to, že tuto myšlenku uskutečňuje a dýchá pro ni každou vteřinu, mám velký obdiv k jejímu ‚úsilí o nápravu věcí lidských‘ a děkuji za inspiraci, kterou přináší nejen České filharmonii, ale všem, kteří se dovedou otevřít.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon